sebkezelés vizelettel
A vizelet gyógyászati felhasználása, bármennyire is visszataszítónak tűnik sokak számára, még a 21. században is élő hagyomány. A dolognak sok értelme nincsen, veszélye annál inkább: jobb lenne, ha a vizeletben kiválasztott anyagok (gyógyszerek, toxinok stb.) a vécében kötnének ki, ahelyett, hogy meginnánk őket, de a fertőzött vizelet elfogyasztása is jelentős kockázati tényező.
Ennél enyhébb problémának tűnhet a vizelet külsőleges alkalmazása sebkezelésre. Sokszor hallottam már, hogy régen jól bevált sebkezelő módszer volt a seb lepisilése a gyorsabb gyógyulás reményében; a képzettebbek ehhez azt is hozzáteszik, hogy mindezt a fertőtlenítés érdekében művelték (s művelik ma is!), a még tájékozottabbak pedig még azt is magabiztosan állítják: mindez teljesen biztonságos, hiszen a vizelet steril.
Nos, van egy rossz hírem: tévednek. Az egészséges ember vizeletben ugyan nem él túl sok baktérium, de számuk nem nulla (mint a közkeletű tévhit mondja), mivel a mikróbamentesnek mondott vizelet is tartalmazhat baktériumokat, de legfeljebb "mindössze" 100 000 darabot milliliterenként. A vizelet tehát nem steril, s megfelelő közegben ezek a baktériumok (kb. 60-70 féle) további szaporodásnak indulhatnak - nem is beszélve arról, amikor már eleve húgyúti fertőzéssel küzd az illető.
A baktériumok túlzott elszaporodása ellen a húgyutakban több tényező együttesen hat. Egyrészt a folyamatos vizeletáramlás megakadályozza, hogy túl sok kórokozó telepedjen meg, másrészt az egészséges húgyúti nyálkahártyán nem könnyű megtapadnia a baktériumoknak, harmadrészt pedig a vizelet (részben szervessav- nagyrészt viszont karbamidtartalma miatt) rendelkezik némi antibakteriális hatással. Azonban ne feledjük: ez a hatás arra szolgál, hogy a húgyutakban ne szaporodjanak túl a mikróbák - egészen más a helyzet, amikor egy fertőzött vagy fertőzéstől veszélyeztetett sebet szeretnénk megszabadítani a nagy mennyiségben jelen lévő kórokozóktól. Ilyen esetben a vizelet hatástalan, a "kezelés" alkalmazásával kialakított hamis biztonságérzet pedig kifejezetten veszélyes. Szomorú, hogy Semmelweis országában, a 21. században, a mindenki által könnyen elérhető sebkezelő szerek mellett még egyáltalán téma a vizelettel való sebfertőtlenítés...
Apróbetűs: a test levizelésének egyetlen pozitív hatása éppen a vizelet karbamidtartalmával függhet össze. Ezt a vegyületet urea néven valószínűleg sokan ismerik bőrápoló kozmetikumok összetevőjeként. Gyanítom és remélem, a többség az ureás bőrápolás gusztusosabb és higiénikusabb módját részesíti előnyben...
Címkék: vizeletterápia tévhit megtévesztés
7 komment