létezik-e másnaposság elleni csodaszer?

2014.12.31., Szerző: kodpiszkalo

0204_hangover_630x420.jpgA túlzott alkoholfogyasztás másnapi következményei (vö. macskajaj: hányinger, fejfájás stb.) sokak számára ismertek. A tünetek főbb okai az alkoholhoz (a szervezet dehidratálódik, azaz kiszárad), illetve bomlástermékeihez (elsősorban az acetaldehidhez) köthetőek, de az italok egyéb alkotóelemeinek (pl. szakszerűtlenül főzött házipálinkák metanoltartalma) mérgező hatása is szerepet játszik a másnapi rosszullétben.

A másnaposság panaszainak enyhítésére számos "jól kipróbált" recept létezik. Ezek egy része (pl. a kutyaharapást szőrével módszer) egyértelműen hatástalan. A fokozott vízfogyasztás, a friss levegő viszont biztosan segít - ha csodát nem is tesz. 

Meglepő módon nagyon kevés vizsgálatot végeztek a másnaposság kezelésére alkalmazott (gyógy)szerekkel. Egy nemrég megjelent cikk (Verster és Penning) szerint ennek az a fő oka, hogy az orvosok úgy vélik, a másnaposság elsődleges megelőzési módszere a mérsékelt alkoholfogyasztás, és a macskajaj épp arra jó, hogy a túlzott alkoholizálástól visszatartson. Azaz ha lenne tökéletes szer a megelőzésre vagy kezelésre, valószínűleg többet innánk, ami sokkal több kárt okozna, mint egy kis (nagy) fejfájás és/vagy hányinger. A következőkben a fent említett cikk alapján (azt helyenként kiegészítve) röviden összefoglalom a tünetek enyhítését célzó lehetőségeket.

Gyógyszerek

Fájdalomcsillapítók: a fejfájás kezelésére leggyakrabban aszpirint szokták alkalmazni. Mivel újabb megfigyelések szerint másnaposság esetén a szervezetben gyulladásos folyamatok játszódnak le, az aszpirin (és az egyéb ún. nem-szteroid gyulladáscsökkentő) a fejfájás enyhítésén túl is hasznos lehet. Ami óvatosságra int: az aszpirin irritálja a gyomornyálkahártyát, így azok esetében, akiknél a túlzott alkoholfogyasztás károsította a nyálkahártyát, a tünetek (gyomorégés, hányinger) súlyosbodhatnak. Az aszpirinhez hasonló céllal más fájdalomcsillapító is használható. 

Szívritmus mérséklése: mivel a másnaposság gyakran jár megemelkedett szívritmussal, gyors szívdobogásérzéssel, egy tanulmányban azt vizsgálták, a szívritmust is lassító vérnyomáscsökkető hatóanyag, a propranolol (vényköteles gyógyszerhatóanyag) hogyan hat a másnaposságra. Bár a szívritmust mérsékelte, a szer a másnaposság érzésére egyáltalán nem hatott. 

Hányingercsillapítók: az egyik vezető tünet csökkentésére alkalmazható szerek közül a tropiszetron (vényköteles gyógyszerhatóanyag) hatásosságát vizsgálták. Ezt a gyógyszert nem találták hatásosnak a másnapi hányinger csillapításában. A tropiszetronhoz hasonló módon hat a gyömbér, amelynek hatásosságát macskajajban nem vizsgálták, de mivel használatának komolyabb veszélyei nincsenek, jobb híján lehet ezzel próbálkozni (lehet, hogy nem használ, de legalább nem árt).

Egyéb gyógyszerek: 1-1 (kevesebb mint 20 részvevővel zajló) vizsgálatban hatásosnak találták a másnaposság tüneteinek csökkentésére a nálunk forgalomban nem lévő piritinolt és klometiazolt. Azonban ha forgalomban is lennének, akkor sem másnaposság kezelésére használnánk ezeket: előbbit az agyműködés javítására, utóbbit nyugtatóként találták igazán (azaz több független vizsgálatban) hatásosnak.

Természetes eredetű készítmények:

Fügekaktusz (Opuntia ficus-indica): mivel a fügekaktusz gyulladáscsökkentő hatását kísérletesen igazolták, elvileg a másnapossággal együtt járó panaszokat is csökkenti. Egy vizsgálatban a kaktusz egyik készítményéről kimutatták, hogy a macskajaj súlyos panaszait mérsékli, ugyanakkor a másnaposságot összességében (az összes tünet átlagában) nem javította.

Himalaya Liv.52: ezzel a több növényből készülő, indiai eredetű termékkel több vizsgálatot végeztek, de az eredmények nem voltak meggyőzőek (a másnaposság tünetei hosszú távú szedés után mérséklődtek, ugyanakkor a véralkoholszint magasabb volt; és az sem mellékes, hogy a vizsgálatok nem voltak megfelelően tervezettek).

Articsóka: a növénnyel egy vizsgálatot végeztek, másnaposságellenes hatását nem tudták igazolni.

Vitaminok: a B-vitaminok feltételezett macskajajellenes hatását egy vizsgálatban tanulmányozták. Egy kombinációs készítményt (B1-, B2- és B6-vitamin) hatástalannak találtak. 

Partysmart: több növényből álló formula, amelynek humán kipróbálásáról nem érhetőek el tudományos cikkek, ugyanakkor patkányokon igazolták, hogy gyorsítja az alkohol lebontását. 

Nem túl pozitív az összkép (különösen, ha a klinikai vizsgálatok számát a termékek számához viszonyítjuk), úgyhogy igazán forradalmi megoldások helyett a legeredményesebb módszerként ma is az alkoholfogyasztás mérséklése javasolható...

Boldog, fejfájásmentes új évet kívánunk!

Kép forrása: www.businessweek.com

 

Címkék: másnaposság

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://kodpiszkalo.blog.hu/api/trackback/id/tr77024207

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

dldh.hu 2015.01.01. 17:11:57

A citrullin-malát elvileg jó a másnaposság ellen.

gorillaso 2015.01.04. 20:34:44

Himalaya Liv52: ide lenne egy kérdésem, az egyik összetevője a solanum nigrum (tehát a fekete nem a vörös) ami mérgező. Használják ezt az anyagot a gyógyászatban valahol?

Tomancs 2017.10.28. 22:21:38

Szerintem létezik: (közepesen) hideg víz a fejre; és orálisan: 1-2 liter ásványvíz (víz- és só pótlás).

Szerzők

csupor-dezso-100x150.jpg

Dr. Csupor Dezső 
(kodpiszkalo)
gyógyszerész, 
SZTE GYTK Farmakognóziai Intézet

jeszenoi-norbert-100x150.jpg

Dr. Jeszenői Norbert 
(j.norbert)
gyógyszerész

gyapai-orban-orsolya-100x150.jpg

Dr. Orbán-Gyapai Orsolya
(pharma-girl)
gyógyszerész

hajdu-zsanett-100x150.jpg

Dr. Hajdu Zsanett
biológus

boros-klara-100x150.jpg

Boros Klára
vegyész, doktorandusz

barbi.jpg

Dr. Tóth Barbara
(JéBarbi)
gyógyszerész

913_csapibence_120119_015.jpg

Dr. Csapi Bence
gyógyszerész

no-pic.jpgDr. Ványolós Attila
(pharmythographer)
gyógyszerész

Díjaink

hiteles_egeszsegugyi_weboldal_2017_pecset.png

21no_logo.png

A 21 NŐ AZ EGÉSZSÉGÜGYÉRT alapítvány prominens szakembereinek Védjegye tanúsítja a Ködpiszkáló blog szakmai hitelességét és társadalmi hasznosságát.

Nekem szól! Egészségértés díj, egészségügyi szakember kategória 2. hely

Kutatók a Neten - közönségszavazás 2. hely

Goldenblog 2014. Tech+Tud kategória, közönségszavazás 2. hely

Nemzeti Kiválóság Program blogverseny, 1. hely

Goldenblog 2013. Biznisz kategória, közönségszavazás 9. hely

Goldenblog 2012. Szakértői kategória, közönségszavazás 5. hely

Utolsó kommentek

Ködpszkáló a Facebookon

DESIGN

Az oldal sablonját dr. Horváth Róbert készítette.

süti beállítások módosítása