virágok közt veled lenni... - virágterápiák
A cikkben természetesen nem a híres dalról lesz szó, hanem a virágterápiát, virágterápiákat (mivel több is van belőlük) járjuk körül. A szép, színes szirmú virágokat ki ne szeretné, de vajon tényleg bírnak gyógyító hatással? Írásunkban két, elterjedt módszert, a Bach-féle virágterápiát és az ausztrál virágesszenciákat vizsgálunk meg közelebbről.
Edward Bach (1886-1936) angol homeopata orvos volt. 1930-ban fektette le a Bach-féle virágterápia alapjait. Nem a növényi részeket (tehát leveleket, termést stb.) használja föl gyógyításra, hanem azt a "gyógyító energiát", ami a virágszirmokban rejtezik. Ezt a "gyógyító energiát" (állítása szerint) a hajnali napsugár viszi át a harmatcseppekbe, amiket összegyűjtött és brandyvel kevert el, ebből nyerte az őstinktúrát, amit tovább hígított (megjegyzendő, hogy nem a homeopátia szabályai szerint). Mivel a harmatcseppekből sokszor csak keveset tudott összegyűjteni, ezért egy idő után inkább forrásvízben áztatta a virágokat. Összesen 38 virágesszenciát alkotott meg ezzel a módszerrel.
A javallatatokat az érzéseire támaszkodva határozta meg (mivel a betegségeknek az okai lelki tényezőkre vezette vissza): ha valamilyen rossz érzelmi állapotból egy virág jobb kedvre derítette, akkor annak a virágnak az esszenciáját az adott lelki problémára tartotta hatásosnak. Néhány példa: kis ezerjófű jó az önfeladásra és a kóros lemondásra, míg a vadrepce a depresszió ellenszere (2-szer négy csepp naponta). A modern technikának köszönhetően ma már online felmérő is rendelkezésre áll ahhoz, hogy eldönthessük, melyik virág energiájára van szükségünk. A virágterápia alkalmazása meglehetősen széleskörű (jóllehet elsősorban lelki eredetű panaszokra javasolják), a teljesség nélkül: éjszakai ágybavizelés, allergiás reakciók, a már említett depresszió stb. A módszerről vannak klinikai adatok (igaz, kis elemszámúak), de egy kivételével nem találtak a placebóhoz képest különbséget. Ennél az egy kivételnél túlhordott várandósságokra gyakorolt hatást vizsgálták, de a kicsiny elemszám (n=24), valamint a placebókontroll hiánya rontja a hitelességet.
Az ausztrál virágesszenciatant a Bach-terápia inspirálta. Megalkotója Ian White ausztrál természetgyógyász. Elképzelése hasonló volt Bachéhoz, az ötlet - állítása szerint - meditálás közben támadt, s ötven különböző virágesszenciával indította útjára a tant (később ez a szám hatvankilencre növekedett). Egészen merész állításokat fogalmaznak meg a tannal kapcsolatban: kiváltja a hormonterápiákat, nem emeli a koleszterinszintet (ha jobban belegondolunk, ez igaz is), a kombinált, elsősegély esszenciát a levegőbe permetezve még a szülés is könnyebb. Hivatkozást, forrást az állítások alátámasztására viszont egyáltalán nem találunk. Alkalmazása hajaz az előző módszerre, s ahogyan annak sem, ennek a hatásosságát sem sikerült eddig klinikai adatokkal alátámasztani.
A "virágesszencia" elnevezés megtévesztő, ennek hallatára valószínűleg sokan gyógynövény-kivonatra gondolnak, pedig egyáltalán nem erről van szó. Az apróbojtorján például a gyógyszerkönyvben is megtalálható, elismert gyógynövény (Agrimoniae herba Ph. Hg. VIII.), teáját gyomor- és bélhurut esetén javasolták. Bach szerint viszont sokkal többre képes: az apróbojtorján "az őszinteség virága", illetve "segít lecsendesíteni és összpontosítani a szívcsakra energiáját, hogy (...) nyugodt és kiegyensúlyozott érzelmi állapotba kerülhessen" - bármit is jelentsen ez, természetesen mellékhatásmentesen, a túladagolás veszélye nélkül. Forrásvizet vagy hajnali harmatcseppeket nehéz is lenne túladagolni... Hogy a növényi eredetű gyógyszerek milyen fontosak a terápiában, azt nem lehet eléggé hangsúlyozni. A virágesszenciák alkalmazását mégsem tartjuk megalapozottnak, hiszen nem növényi kivonatok, nem tartalmazzák a növények hatóanyagait, 1500 forint egy üveg vízért, amiben valameddig ázott a virág, kissé borsos. Hatásosságuk pedig klinikailag (és máshogyan sem) nem igazolt. Ha a gyógynövények felkeltik az érdeklődését, akkor a virágterápiák helyett hadd ajánljuk figyelmébe kezdetnek az év gyógynövényét.
A fényképet a szerző készítette.
Címkék: gyógynövény virágterápia
12 komment