borral az influenza ellen?
Már megint a bor. Bár nem valószínű, hogy gyógyszerré válik, vajon a megelőzésben lehet-e szerepe? Alkalmas-e például arra, amint két orvos tanácsolja, hogy megelőzze az influenzát? Ugyan az illusztrációként használt, a 20. század elején készült plakát szerint igen, vajon helytálló-e a régi jótanács? Egy néhány éve keletkezett, új "tényeket" bemutató, influenzaszezon lévén újra szárnyra kapott körlevél, majd annak elemzése következik.
Meglepő tanáccsal állt elő Tihanyi László orvos: naponta két deciliter fehérbor elfogyasztásával védekezzünk az influenza ellen! Az orvos szerint a bor megvédhet a rettegett H1N1 vírustól is.
BORKÚRA - Kellemes és hatékony módot javasol az influenza, egyben a H1N1 vírus elleni védekezésre Tihanyi László orvos. A doktor azt tanácsolja, esténként fogyasszunk el két deciliter fehérbort, ami megvéd minket attól, hogy a vírus bejusson a sejtjeinkbe.
– A pácienst nem az alkohol védi meg a vírustól, hanem a fehérborban található értékes anyagok. A borban ugyanis – különösen a rizlingfélékben és a chardonnay-ben – nagyon magas a sikiminsav-tartalom. Ez a sikiminsav pedig a kór egyik legnagyobb ellensége, mert meggátolja, hogy a vírus bejuthasson a sejtekbe, és betegség alakuljon ki – magyarázta Tihanyi László, aki 28 éve praktizál belgyógyászként és kardiológusként.
– A sikiminsavat már régóta használják a gyógyászatban, eddig a kínai csillagánizsból nyerték ki. Egy olasz professzor azonban észrevette, hogy a jó minőségű fehérborok szintén nagy mennyiségben tartalmazzák ezt a savat, literenként akár 200 milligrammot is. A gyógyszertárban kapható orvosságban kapszulánként 75 milligramm sikiminsav található. Dr. Bense Tamás háziorvos is jó megelőző szernek tartja a bort.
A bor valóban tartalmaz sikimisavat (helyesen sikimisav, nem pedig sikiminsav), az írás további része tévedés vagy csúsztatás. A sikimisav számos növényfajban, így a szőlőben is megtalálható vegyület, amely egy sor másik anyag előállításának átmeneti terméke a növényi szervezetekben. Mennyisége elégé változó, de akár a kb 400 mg-t is elérheti literenként. A sikimisavnak annyi köze van az influenzához, hogy az egyik vírusellenes gyógyszerhatóanyag (oseltamivir) előállításának kiindulási alapanyaga. Mint lent látható, a sikimisav (1) és az oseltamivir (8) nemcsak kémiailag különbözik jelentősen, hanem az átalakításhoz is többlépéses bonyolult kémiai reakciókra van szükség. Ez az emberi szervezetben nem játszódik le, a reakció csak laboratóriumi körülmények között megy végbe. Mivel a sikimisav nem hatásos az influenza ellen (sem megelőzésre, sem kezelésre nem jó), és Tihanyi állításával egyetlen gyógyszernek sem hatóanyaga, természetesen a bor sem alkalmazható gyógyászati céllal.
A rejtély nagyjából megoldva, már csak az a kérdés, hogy honnan nyerheti értesüléseit a magabiztosan, de tévesen nyilatkozó belgyógyász-kardiológus-kardio-rehabilitológus szakorvos (de főleg "méregtelenítésben" és "lúgosításban" utazó) Tihanyi László és a gyermekgyógyász Bense Tamás?
Kép forrása: nyultam.com
Címkék: bor influenza tihanyi lászló sikimisav
2 komment