ártalmas-e a mikrosütő?
A macskákra mindenképpen, különösen akkor, ha az állatot a mikrosütőben szárítjuk. Egy több változatban terjedő városi legenda szerint ugyanis az USÁ-ban megtörtént, hogy egy gondos gazdi a mikróban szárította meg elázott házikedvencét, majd miután az állat elpusztult, jogi úton szeretett volna elégtételt venni a vevőket nem eléggé körültekintően tájékoztató gyártón. Állítólag azóta szerepel az Amerikában forgalmazott sütők használati utasításában, hogy élő állat szárítására nem alkalmazhatók.
De mi a helyzet az emberekkel? Vajon az emberre is ártalmas a mikró - és akkor is, ha nem ülünk bele? Egy széles körben terjesztett körlevél szerint igen: egyrészt, mert a mikrohullámú sugárzás hatása a sütő közelében nagyon erős, és károsítja az élő szervezetet, másrészt pedig azért, mert a mikróban elkészített étel egészségtelen. És most lássuk az említett levelet, amelyben keverednek a valóságtartalommal bíró és légből kapott állítások.
A világ legkényelmesebb készülékei a mikrohullámú sütők, feltétlenül szükségesnek tűnnek a mai rohanó világban. Jelenleg a nyugati háztartások legalább 80%-ában vannak jelen a mikrosütők. A legtöbb ember kérdés nélkül használja ezt a konyhai berendezést és gyakran azt hiszik, hogy ez igen ésszerű alternatívája a hagyományos sütő használatának melegítés vagy főzés céljából. Azonban érdemes kétszer is meggondolni használatát, mert talán ez a legrosszabb dolog, amit étellel tehet az ember.
Nézzük hogyan működik a mikrohullámú sütő és milyen egészséget befolyásoló hatásai vannak
A mikrohullámok elektromágneses sugárzások és az energia spektrum alacsony energia szintjén állnak, közel a rádióhullámokhoz. A hullámokat egy úgynevezett magnetron generálja – ez minden mikrohullámú sütőben megtalálható.
A magnetronok elektromágneses mezőt hoznak létre 2,4 Gigahertzes (GHz) mikrohullámú frekvenciával.
Ahhoz, hogy valami felmelegedjen egy mikrohullámú sütőben, víz jelenlétére van szükség. Ha víz nincs az ételben, a felmelegedés nem jön létre. Ennek az az oka, hogy a mikrohullámok hatására a vízmolekulák az élelmiszerben hihetetlen sebességgel kezdenek el rezegni és ez molekuláris súrlódást okoz, amely végül is elvezet az étel felmelegedéséhez.
Ez - leszámítva azt, hogy a molekuláris súrlódás nem túl szakszerű kifejezés, nagyjából stimmel.
A víz molekulák szerkezete eközben szétszakad és erőteljesen deformált lesz. Ez a módszer egészen más, mint bármilyen főzési mód. Ahogy Hans Hertel, egy svájci tudós elmondja: "Nincs olyan atom, molekula és sejt bármely szerves anyagból álló rendszeren belül, amely képes ellenállni egy ilyen erőszakos, pusztító erővel bíró sugárzásnak." A molekulák szerkezete szétszakítódik, erőteljesen deformáltak lesznek (ún. szerkezeti izoméria jön létre)"
Na, itt álljunk meg egy szóra. Érdemes megnézni, ki is ez a Hans Hertel, aki ilyen határozott állításokat fogalmaz meg. Kétségkívül ő a mikrosütőellenes harc pionírja: az 1980-as években néhány kollégájával elvégzett állítólagos kísérletében laboratóriumi vérvizsgálatok segítségével megállapította, hogy a mikrosütőben elkészített étel tartós fogyasztása rákos elváltozást megelőző állapotot idéz elő. Figyelemfelhívó állításai gyorsan széles körű nyilvánosságot kaptak, azonban eredményeit soha, sehol nem publikálta. Ennek hiányában a teóriája nem sokat ér, különösen úgy, hogy az azóta eltelt majd' harminc évben egyetlen olyan tudományos közlés sem született, amely alátámasztotta volna.
Kémiai szempontból egyébként a vízmolekulák deformálódásával, szétszakadásával, izomerizációjával kapcsolatos feltételezések meglehetősen abszurdak: ilyen egyszerűen nem történik. Ugyanakkor az igaz, hogy bizonyos vegyületek szerkezete megváltozik a mikrohullámok hatására, de tulajdonképpen ez a cél a sütés-főzéssel. Egy szemléletes példa: a tojásfehérje molekuláinak szerkezete visszafordíthatatlanul átalakul (kicsapódik, magyarán megsül), de ez a változás gáz-, elektromos. és mikrosütő esetén ugyanolyan jellegű. A sütés-főzés egyik fő célja éppen ez: a molekulák szerkezeték megváltoztatásával az étel fogyaszthatóvá, hosszabb ideig eltarthatóvá vagy ízletesebbé válik. Alaptalan az a riogatás, hogy a mikrosütő nem kívánt módon hat a táplálékban található molekulákra. A "mikrózás" lényege a hőkezelés, különbség abban van, hogy a mikrosütő más módon melegíti az ételt: nem közvetlen hőközlés, hanem mikrohullámok révén.
Ki ne használjon mikrohullámú sütőt, és miért? Senkinek nem szabadna mikrohullámú sütőt használnia. Ez különösen igaz a csecsemők, gyermekek, terhes és szoptatós anyák és bármilyen betegségben szenvedők körére. Az átlagembert már igy is rengeteg más sugárzással bombázza környezete.
Rendben, ezzel részben egyet lehet érteni: valóban jobb, ha a csecsemőkre nem bízzuk rá a mikrosütő kezelését... És még az is igaz, hogy az embert rengeteg sugárzás éri: gondoljunk csak a napsütésre, vagy a rádióhullámokra. Az elektromágneses spektrum (lásd lenti ábra) magas hullámhosszú tartományában találhatóak az alacsony energiájú sugárzások, a hullámhossz csökkenésével nő az energia. A káros, lehetőleg kerülendő, nagy energiájú sugárzások közé tartozik a röntgensugárzás, ezért csak indokolt esetben röntgeneztetjük magunkat. Részben ez az összefüggés a magyarázata annak is, hogy az (alacsonyabb hullámhosszú) UV sugárzás károsabb a napsugárzás látható tartományú fényénél. És ez az oka annak is, hogy bár a környezetünk tele van a rádióadók és a mobiltelefonok magas hullámhosszú "sugárszennyezésével", a mobiltelefont soha nem használó átlagember egészsége nem károsodik. (Ha nagyon közel vagyunk a sugárzás forrásához, például ha a nap 24 órájából huszat mobiltelefonnal a fejünkön töltünk, akkor természetesen nem várható, hogy ennek kifejezett egészségjavító hatása van. A mobiltelefonálás lehetséges káros hatásait intenzíven vizsgálják, de azt tudni érdemes, hogy a veszély akkor lehet egyáltalán reális, ha a sugárzás forrása a testünkhöz nagyon közel van - ilyen értelemben egy passzív telefonáló veszélyeztetettsége nem hasonlítható egy passzív dohányoséra).
A világűrből érkező mikrohullámú háttérsugárzást a föld légköre nem engedi át, de a mesterségesen keltett sugárzás veszélyei akár valósak is lehetnek. Itt van például az állítólagos mikrohullámú betegség:
Lehet, hogy "Mikrohullámú Betegség"-ben szenved?
Magas szintű mikrohullámú sugárzásnak kitett emberekben az alábbi tünetek léphetnek fel.
- Csökkent kognició
- Hányinger
- Látási problémák
- Depresszió és ingerlékenység
- Legyengült immunrendszer
- Fejfájás
- Szédülés
- Álmatlanság és
- Alvási zavarok
- Gyakori vizelés és extrém szomjúság jelenségei
A mikrohullámú betegség első jele az alacsony vérnyomás és lassú szívverés. A későbbi és a leggyakoribb megnyilvánulásai a szimpatikus idegrendszer krónikus ingerléséből eredő stressz szindróma és a magas vérnyomás.
Ez a szakasz gyakran magában foglalja a fejfájás, szédülés, szemfájdalom, álmatlanság, ingerlékenység, szorongás, hasi fájdalom, idegi feszültség, koncentrálóképesség zavara, hajhullás, valamint vakbélgyulladás, szürkehályog, reprodukciós problémák, és a rák előfordulását. A krónikus tünetek között végül a mellékvese kimerültség és az ischaemiás szívbetegség [a koszorúerek elzáródása és a szívinfarktus] lesznek a vezető szindrómák.
Dr. Lita Lee a Health Effects of Microwave Radiation (A mikrohullámok egészségre gyakorolt hatásai) cimü könyvében kifejezte aggodalmát a mikrohullámok használatával kapcsolatban.
- Szerinte nyirokrendszeri betegségek és tünetek hozhatók összefüggésbe a mikró használatával, ami annak köszönhető, hogy a szervezetnek lecsökken az a képessége, hogy megakadályozza bizonyos típusú rákos megbetegedések kialakulását.
- A vérben rákos sejtek kialakulását figyelték meg
- Megnőtt a gyomor-és bélrendszeri daganatok száma
- Emésztési rendellenességek és az emésztőrendszer hanyatlása volt megfigyelhető
- Az életenergia kimerülése
Az ún. mikrohullámú betegséget a fent hivatkozott Lita Lee írta le, de az itt bemutatott részlet a szövegkörnyezetéből kiragadva egészen mást jelent, mint az angol eredetiben. A magyar változatot olvasva azt gondolhatnánk, hogy minden, mikrosütőt használó veszélyben van. Az angol verzióban szereplő két mondat azonban teljesen más értelmet ad a fentieknek: "Russians did research on thousands of workers who had been exposed to microwaves during the development of radar in the 1950’s. (...) Russians called the health effects of microwave radiation microwave sickness." Szóval a megfigyelt tüneteket (állítólag) egy radarállomás építésén dolgozó, a sugárzásnak közvetlenül kitett embereken figyelték meg, nem pedig mikrohullámú sütőt használókon - egyáltalán nem mellékes részletkérdés!
A mikrohullámok a fémeken nem tudnak áthatolni, ezért a jól burkolt sütők környezetében a mikrohullámú sugárzás nem lehet számottevő. A hullámok "kijutását" hivatott meggátolni az ajtón található fémrács is, amelynek lyukain át be lehet látni, de elég kicsik ahhoz, hogy a mikrohullámok ne jussanak ki. Így tehát - ha a sütő borítása ép - a mikró környezetében nagyon kicsi a sugárzás intenzitása (ezt egyébként szabványok is előírják). Ha kinyitjuk az ajtót, a hullámokat generáló magnetron azonnal kikapcsol, a sugárzás megszűnik. Rendeltetésszerű használat esetén kizárt, hogy egy mikrosütőt használó egészsége károsodjon. A "mikrohullámú betegség" létezését egyébként az is kétségessé teszi, hogy még az új orvosi szakkönyvekben sem található ilyen címszó. Ilyen betegség nincs is.
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy az egészségünk érdekében minél többet kellene a mikrohullámú sütő közvetlen környezetében tartózkodnunk. Bár a készülékek veszélyessége eltúlzott, és nem kell attól tartanunk, hogy a napi néhány perces "mikrózás" megbetegít, ha ez egyeseknek megnyugtató, használata könnyen mellőzhető egy modern háztartásban is. És még az sem tartozik a fóbiák közé, ha valakit az nyugtat meg, hogy a készüléktől távol tartózkodik annak működése közben.
A nem feldolgozott vagy főzött élelmiszerek természetesen tartalmaznak a napból átadódó élet energiát. A biofotonok a fény legkisebb fizikai egységei, amelyek az élet minden formájában elraktározódnak. A legfőbb biofoton források a természetesen termelt zöldségek és főleg napsütötte, érett gyümölcsök.
A mikrohullámozott élelmiszer gyakorlatilag potenciálisan elpusztítja és kiüríti az ételben lévő életenergiát, és teszi a termékeket teljesen halott és élettelen biológiai masszává. Ezen túlmenően, az étel tápértéke elvész és szinte használhatatlan lesz tápérték szempontjából.
A fotonok tényleg fontosak, nélkülük nem lenne fotoszintézis és növényi élet. A biofotonokat azonban ebben a szövegkörnyezetben nem érdemes emlegetni, ugyanis egészen másról van szó. Az viszont igaz, hogy a mikrohullámú kezelés hatására csökken bizonyos anyagok mennyisége (pl. vitaminok egy része elbomlik) az ételben. Ez a hőkezelés eredménye, de ugyanez lezajlik "normál" sütés és főzés közben is. Némi különbség azonban van, ugyanis a mikrosütő nem egyenletesen melegít, a külső rétegek gyorsabban melegszenek, így előfordulhat, hogy egy mikróban melegedő folyadék külső részének hőmérséklete már 100 °C fölött van, de a "magja" még nem melegedett fel, így a folyadék nem forr. Ez akkor történhet meg, ha a melegítésre használt edény fala nagyon sima, azaz hiányoznak a gőzbuborékok képződésére alkalmas ún. gócképződési helyek. Az egyenlőtlen melegítés szilárd ételeknél is előfordul, a fő oka annak, hogy sok szakács csak a nagyon szükséges esetekben használ mikrosütőt.
A mikrohullámok használatát először a nácik találták fel annak érdekében, hogy csapataikat a második világháború idején gyors meleg étellel lássák el. Látván, hogy ezek a mikrohullámú sütők új találmányok, az amerikai hadügyminisztérium röviddel a háború után elrendelte, hogy végezzenek kutatásokat az új eszköz megbízhatóságát illetőleg.
Hamis. A mikrohullámok ilyetén alkalmazásával kapcsolatos első szabadalmat a Bell Telephone Laboratories jegyezte 1937-ben az USÁ-ban. A sütő felfedezése a véletlen műve volt: egy mikrohullámú radar magnetronjával dolgozó amerikai mérnök, Percy Spencer figyelt fel arra, hogy a zsebében megolvadt a csokoládé. Az általa kreált kezdetleges készülékkel először pattogatott kukoricát készített (nem is az USÁ-ban lennénk), majd a véletlen felfedezés után két évvel, 1947-ben el is készültek az első, kereskedelmi forgalomba kerülő példányok (340 kg, 5000 USD!!!).
A Szovjetunióban miután levezették ezeket a kellő mélyreható kutatásokat, a folyamat végén betiltották a mikrók használatát. A tilalmat azonban később feloldották a Peresztrojka idején.
Vizsgálati eredményeik a következők voltak:
- Rákkeltő anyagok keletkeztek szinte minden étel mikrózása után
- A tejben és a gabonában mikrohullámok hatására rákkeltő anyagok alakultak ki az aminosavak transzformálódása által
- Mikrohullámú sütőben elkészített húsokban rákot okozó vegyületek képződtek, mint pl a d-Nitrosodienthanolaminok
- Mikrohullámon a gyümölcsök kiolvasztásakor a glükozidok galaktozidokká alakultak, amelyek rákkeltő anyagok
- Rendkívül rövid mikrohullám expozíció is a nyers, főtt, vagy fagyasztott zöldségekben a növényi alkaloidokat rákkeltő vegyületekké alakitotta át
- Rákkeltő szabad gyökök alakultak ki mikrózott növényekben, zöldségekben
- Biodegradáció következtében jelentősen csökkent a B- vitaminok, a C és E vitaminok, az ásványi anyagok és lipotropikumok fellelhetősége.
Az oroszok vezette kutatás végül is nemzetközi figyelmeztetésbe torkollott, miszerint a mikrohullámú sütők igen káros biológiai és környezeti hatásokkal rendelkeznek.
Városi legenda, hogy a mikrosütő be volt tiltva a Szovjetunióban. A további szöveg is hasonlóan "hiteles": téves információk és az ijesztgetést szolgáló féligazságok halmaza. Hőkezelés (magas hőmérsékletű sütés) során valóban képződhetnek rákkeltő anyagok, legyen szó akár grillezésről, olajban, sütőben, vagy mikróban történő sütésről. De ha az étel nem kozmál oda, akkor a veszély nem túl nagy - a grillezés, olajban sütés betiltása sem került még szóba, jóllehet köztudott, hogy az ilyen módon készített ételek nem kifejezetten egészségesek. A glükozid-galaktozid átalakulás realitása és veszélyei, valamint az alkaloidok rákkeltő anyagokká történő alakulásával történő ijesztgetés minden alap nélküli.
A legtöbb tanulmány egyetért egy dologban: a mikrohullámozott étel tápértéke jelentősen kevesebb mint a melegítés előtt.
Íme néhány tanulmány amelyek szemléltetik a mikrohullámú sütő káros hatásait.
A mikróból kivett brokkoli elveszti jótékony antioxidáns hatásának 97%-át. A párolt brokkolinál ez a veszteség csak 11%-ban nyilvánul meg. Pár fenolos vegyület és glükozinolátok is elvesztek. A tanulmány 2003 novemberében jelent meg a 'Journal of the Science of Food and Agriculture' folyóiratban.
A spárga C-vitamin tartalma lebomlott, egy 1999-es skandináv tanulmány szerint.
Egy másik tanulmány megállapította, hogy a fokhagymában 60 másodperces mikrózás után alig lehetett allinázt találni, amely a fokhagyma elsődleges rákellenes összetevője.
Egy japán tanulmány szerint mindössze 6 perces mikrohullámú melegítés a tej B12 vitamin tartalmát a szervezet által felvehetetlen állapotba alakitja át.
Egy 1992-es tanulmány megállapította, hogy az anyatej elvesztette lizozim aktivitását, antitestjeit és sokkal megfelelőbb környezetté vált a potenciálisan patogén baktériumok növekedéséhez.
Mint fentebb már írtam, ebben van némi igazság. Ugyanakkor az is igaz, hogy a túlfőzés, túlsütés ugyanilyen eredménnyel jár. A hivatkozott adatok pontos forrásmegjelölés nélkül nem ellenőrizhetőek, ennek hiányában a figyelmeztetések üres ijesztgetések. Az egyetlen beazonosítható cikk esetén egy alapos ferdítés található: az iromány szerzője "elfelejtette" megemlíteni, hogy a főzés is 66%-kal csökkentette a flavonoidtartalmat. Egyébként pedig az, hogy az ételek bizonyos beltartalmi értékei sütés-főzés hatására csökkennek, még nem jelenti azt, hogy az adott étel veszélyes lenne. Régóta ismert, hogy a legtöbb zöldség-gyümölcs egészségesebb nyersen, mint hőkezelve - és ezt a tudást nem az anti-mikro-lobbinak köszönhetjük.
Összegezve a véleményem: mikrosütőt használni nem kötelező, nyilvánvaló előnyei mellett sok hátránya is van, például az, hogy sok étel elkészítésére teljesen alkalmatlan. Ugyanakkor használatának és a mikróval készült ételek fogyasztásának veszélyei nem reálisak.
Még hozzátenném, hogy a körlevél küldője (Stefan Stiller tulajdonos) szerint ezek megelőzésére természetesen van mód :)) : Elektroszmog harmonizálók megrendelhetök a shopban, vagy pedig a www.------------.com-on.
Ha valakinek csak most esne le, itt van a kutya elesve: az emberiség megmentése mellett kevés eurocent sem tesz rosszat a biznisznek....
Kép forrása: mirror.co.uk
Címkék: mikrohullám városi legenda tévhit mikrosütő
73 komment