méregtelenítsünk keserűsóval?
Ki ne ismerné Antal Vali oldalát? A weblapon megjelenő írások már több bejegyzést is inspiráltak a blogon, most egy régebbi, keserűsós méregtelenítést taglaló leírással foglalkozunk. Több, mint 2400 ember ajánlotta a facebookon, Antal Vali facebookon oldalán egy mostani megosztás 280 másikat generált, pedig ők sem javasolják könnyű szívvel -- nem árt talán, ha mi is utánajárunk.
Már önmagában a "méregtelenítés" szó is megér egy misét. A kifejezéssel előszeretettel dobálóznak, rengeteg kontextusban megjelent már, afféle jolly joker. Számos betegséget a szervezetben felhalmozódó méreganyagokra fogják, s rengeteg kétes értékű terméket reklámoznak méregtelenítőként. Sokan emlékezhetnek például a méregtelenítő lábfürdőre, de a google is számtalan találatot ad erre a keresőszóra: van itt méregtelenítő tea, szauna, multivitamin stb. Igen széles a választék, de vajon megéri-e kipróbálni őket, van ezeknek valós haszna? Egyáltalán: létezik olyan, hogy méregtelenítés?
A detoxifikálás (ez a méregtelenítés latin neve) nagyon fontos élettani folyamat, a szervezet eltávolít egy sereg felesleges bomlásterméket, potenciálisan káros anyagot, valamint a szervezetbe kívülről érkezett vegyületekkel (pl. gyógyszerek, növényvédőszerek) is "elbánik". A folyamatban a legnagyobb szerepe a májnak és a vesének van. Anélkül, hogy a folyamatok bonyolult biokémiájában részletesen elmerülnénk, röviden csak annyit, hogy a kiürítendő vegyület több kémiai átalakításon esik keresztül (ebben több enzim vesz részt), hogy a metabolit (ami az átalakított vegyület) végén vagy a vizelettel, vagy az epével (és így a széklettel) kiürülhessen. Magát a folyamatot egyébként ki is lehet használni, vannak olyan gyógyszerek, amelyek hatásukat úgy fejtik ki, hogy az aktív forma a metabolikus átalakulás után a szervezetben képződik (ez akkor lehet hasznos, ha az "előgyógyszer" jobban felszívódik, mint az aktív forma). A kérdés az, hogy kell-e segíteni a szervezetnek ebben a folyamatban? A témáról már volt szó a blogon egy korábbi bejegyzésben, most csak a lényeget foglalnánk össze:
- A gyakran emlegetett "méregtelenítés" gyakran erőteljes víz- és/vagy hashajtást takar, nincsen köze a feljebb vázolt élettani folyamatokhoz.
- A drasztikus "terápia" a vízháztartás felborulásához vezethet, csökkenhet a hasznos tápanyagok hasznosulása.
- A víz- és hashajtás nem fokozza az anyagcserét, nem alkalmazható fogyókúrához tartós eredménnyel.
- Nincsenek olyan anyagok, amelyeket "ki kell hajtani", nincsenek tele a sejtjeink felesleges "salakanyagokkal". Előfordulhatnak persze mérgezések, de azok általában markáns tünetekkel jelentkeznek, s mindenképpen orvosi segítséget igényelnek, a divatos méregtelenítő kúrák ezekben az esetekben hatástalanok.
Mostani témánk, a keserűsós méregtelenítés nem új találmány, az egész Hulda Regher Clarkhoz köthető. Az amerikai biológus-természetgyógyász nevéhez több kétséges gyógyászati módszer is fűződik, amelyekkel - nem fogják kitalálni - gyógyítani lehet mindenféle rákbetegséget, sőt a HIV-fertőzésből is képes kikúrálni a beteget! Utóbbival kapcsolatban egyébként bíróság elé is kellett állnia. Egy elégedetlen beteg feljelentése után a hatóság egyik embere, mint potenciális HIV-fertőzött fordult hozzá segítségért. A beszélgetést fölvették (a hangfelvétel leirata (angolul) itt olvasható), s miután kiderült, hogy inkognitóban a helyi egészségügyi hivatal munkatársa volt az "álbeteg", bezárta a Indiana államban található rendelőjét, s eltűnt az ottani hatóságok szeme elől. Hat évvel az eset után állították bíróság elé. Könyvei magyar nyelven is megjelentek, ma is megtalálhatóak a könyváruházak polcain (Meggyógyulhatsz I-II. - A betegségek valódi okai és gyógymódjai, A rák megelőzése és gyógymódja). Ironikus, hogy a rákgyógyító hírében álló természetgyógyász maga is rákban hunyt el 2009-ben.
Clark elképzelései szerint a legtöbb betegség mögött paraziták, férgek állnak. A rosszindulatú daganatokat egy Fasciolopsis buksi nevű laposféreg okozza (apró szépséghiba hogy ez az állat csak Délkelet-Ázsiában fordul elő), a depressziót pedig a horogféreg (Anclyostoma duodenale). A parazitákat tehát nem véletlenül említi több helyütt is a keserűsós méregtelenítés leírása (az igazi parazitákról itt többet is megtudhat). Clark többi állítása is igen meredek, bővebben nem részleteznénk, érdeklődőknek érdemes errefelé tovább olvasniuk.
Térjünk vissza az AntalVali.com oldalon olvasható leíráshoz:
A kúra előkészítése
Fontos:
- hogy a kúrát nem szabad elkezdeni a vesék megtisztítása és a bennünk lévő paraziták eltávolítása nélkül.
- betegség alatt, vagy közvetlen utána pedig semmiféleképpen ne vágjunk bele.
- a szervezet immunrendszerének felerősítése is javallt.
Ajjaj, veseparaziták? Az nem hangzik jól... Szerencsére ritka embereknél a veseparazita, de ha kialakul egy ilyen fertőzés, akkor nem ilyen egyszerű megszabadulni tőle.
Ezeket a következőképpen tehetjük meg:
- Kikeressük a Holdnaptárból, mikorra esik telihold. Mikor van a közelében hétvége (nem előtte, csak utána (!), hiszen fogyó Holdnak kell lennie), munka mellett ugyanis a két betűs kitérőre való rohangálás nem feltétlen kivitelezhető - ha csak valaki nem területi tisztaság-fenntartó, kvázi WC-s néni természetesen.
A keserűsó használata miatt kell majd a WC-t látogatni, mivel a magnézium-szulfát (avagy a keserűső) erős hashajtó. Patikákban kapható, az ozmotikus hashajtók családjába tartozik, azaz vizet tartanak vissza a bélben, s így könnyítve a széklet mozgásának fokozásával tudja oldani a székrekedést. Fokozza az úgynevezett kolecisztokinin nevű hormon elválasztást is. Ez az anyag fokozza a zsírok emésztéséhez szükséges enzimek termelődését, s az epehólyag kiürülését -- erre még visszatérünk hamarosan.
Azt nem értjük, hogy milyen hatással lenne erre az aktuális holdfázis. Vagy a fogyó holddal talán jobban fogynak a méreganyagok is? Mindenesetre elég ezoterikusan hangzik ez a bekezdés...
Az emberek többségénél (a gyerekeket is beleértve) a májat és az epét összekötő vezeték többé-kevésbé el van dugulva az epekő lerakódásoktól. Az emberek egy részénél ez allergiaként vagy csalánkiütésként jelentkezik, másoknál semmilyen beazonosítható tünet nem mutatkozik.
Epekővel valószínűleg sok ember él együtt, anélkül, hogy tudna róla, sok esetben teljesen panaszmentes. Összetételüket tekintve a kövek állhatnak koleszterinből, epefestékekből. Ha eldugult az epevezeték, akkor már nagy a baj, s mindenképpen orvosi beavatkozás szükséges. Erős, kisugárzó fájdalom jelentkezik a jobb bordaív alatt, ha nem biztosított az epe elfolyása, akkor sárgaság, hányás, magas láz alakul ki, a széklet is elszíneződhet -- mivel a széklet színét döntően az epével ürülő epefestékek határozzák meg. Az epevezeték-elzáródás hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet, s más szövődmények is előfordulhatnak. A terápia sok esetben műtéti (eltávolítják az elakadt követ a hólyaggal együtt), enyhe esetekben (amikor a kövek kisebbek s a hólyagban vannak) van lehetőség gyógyszeres kezelésre is. A terápia során urzodezoxikólsavat adnak (az epesavak közé tartozik), amely képes feloldani a meglévő kövek egy részét. A kezelés időtartama hosszú, s gyakran visszatérnek a kövek. Hogy van-e összefüggés az allergia és az epekő között (ahogyan a fenti idézet szól), az nem valószínű.
Minden kő vagy kövecske belsejében baktérium csomók vannak. Ezek az elhalt paraziták hozzák létre ill. indítják el az epekő képződések nagy részét. Ahogy a kövecskék ill. lerakódások nőnek, úgy termel egyre kevesebb epét a máj és a nyiroknedvek képződése is alábbhagy.
(...)
A porózus szerkezetű epekövek felszívják ill. felfogják a máj által kiürített baktériumokat, cisztákat, vírusokat, parazitákat, így szabályos fészke a fertőnek ahonnan a végtelenségig „ellátható” a szervezet.
A máj nem ürít az epébe semmilyen parazitát, vagy cisztát, nincs mit az epeköveknek "felszívnia", az epekövek fő összetevői a koleszterin és epesavak sói. A máj szerepe igen sokrétű (részt vesz a szénhidrát-anyagcserében, plazmafehérjék, véralvadási faktorok szintézisében, tárolja a vasat stb.), de a nyiroknedvek képződésében nincsen szerepe. Természetesen léteznek májparaziták (például a májmétely), de azok sokkal komolyabb megbetegedést okoznak, mint hogy egy "epemosással" gyógyítani lehessen. Lássuk mi lesz az "epekövek" sorsa!
A 3. és 4. magnézium-szulfát ideje közén várhatjuk a hasmenésszerű gyors ürítést. A széklet tartalmazhat zöld "golyócskákat", és apró epeköveket is!
A hasmenés igaz. Ezek viszont nem epekövek... A titok a kúrához használt "szer" összetételben rejlik:
- Magnézium-szulfát (Epsom keserű só) (4 evőkanálnyi)
- Olíva olaj (csak EXTRA SZŰZ !): 125 ml
Innentől kezdve egyszerű kémia az egész: a nagy mennyiségű olívaolaj részlegesen elbomlik (a hasnyálmirigy enzimjei a vékonybélben elbontják az olajat monogliceridekre és zsírsavakra), majd az epefestékek zöldesre színezik. Beszámolók szerint ezek a "kövek" lágy, zselatinszerű képződmények: érdemes összehasonlítani az igazi epekővel. A képen ugyan nem látszik, de a valódi epekő sokkal keményebb, nem úszik a vízen, mint a fenti képződmények. Az olívaolaj -- mint minden zsíros táplálék -- serkenti az epeelválasztást, ahogyan a végső soron a nagy dózisú keserűsó is (itt utalnánk vissza a már említett kolecisztokinin nevű hormonra), s ha vannak valódi kövek az epehólyagban, azok is elmozdulhatnak, s szerencsés esetben kiürülhetnek, kevésbé szerencsés esetben epevezeték-elzáródást okozhatnak. A szerencsés kiürülésének lehetőségét korlátozza az epevezető átmérője (kb. 7 mm), nagyobb kő nem igazán "fér át". Mindenesetre akár ürül kő, akár nem, a bőséges "termés" a fent vázolt okokból garantált...
Szakemberek, vagy a biológiában járatosabbak megmosolyogják azokat az élettani tévedéseket, amelyektől a leírás hemzseg. Drasztikussága miatt megítélése is igen változó, csak egyet szeretnénk a hozzászólások közül idézni:
Eltúlzottnak is lehet nevezni, de én nem tenném... Csak nekem/nekünk 8-an jeleztek vissza, hogy a műtőasztalon kötöttek ki. ... talán így már érthető, hogy miért inkább a kíméletes méregtelenítést ajánljuk. Bárki bátran nekikezdhet, ha úgy érzi, de a felelősség Őt terheli.
Szerintünk ne kezdjenek neki.
Az első kép forrása az awkwardyeti.com
Címkék: méregtelenítés parazita antal vali keserűsó
28 komment