bélboholysimítás házilag
A videó 11. percében hangzanak el az alábbiak:
Vannak (...) olyan gyógyteák, amelyek erős hatásúak. A közönséges cickafarkban is van egy hatóanyag, meg a kamillában is van egy hatóanyag, ami el tudja pusztítani teljesen a bélbolyhokat, ha egy fél évig isszuk. Nem kell több, csak naponta 1 csésze kamillatea vagy naponta egy csésze közönséges cickafark tea, és akkor a bélbolyhaink teljesen kisimulnak. Csak kaukázusi kefírrel és káposztával, tehát hordós káposztával lehet rednbe tenni, de olyan kéáposztával, amelyik fahordóban készült. (...) Nekem is volt tapasztalatom. Amikor a piacon árultam, egy néni mondja, hogy őneki teljesen kisimultak a bélbolyhai és állandóan megy a hasa. És kérdeztem tőle és hogy milyen teákat használ, azt mondja, hogy már több mint fél éve a kamillateát iszom. Mondtam neki, hogy gyorsan hagyja abba.
Vajon valóban ilyen veszélyes a cickafark és a kamilla? Annyiban igaza van Gyuri bácsinak, hogy ez a két növény (Matricaria recutita - kamilla és Achillea millefolium - közönséges cickafark) viszonylag közeli rokon, összetételük, hatásuk hasonló. Mindkettő gyulladáscsökkentő, görcsoldó (emésztési panaszok szerei), külsőlegesen bőrgyulladás kezelésére használhatóak. A gyulladáscsökkentő hatás az ún. szeszkvíterpén típusú vegyületeknek köszönhető, a görcsoldó hatásban a flavonoidoknak is szerepe van. Egyébként a laktongyűrűt tartalmazó szeszkviterpének allergizálhatnak is, azonban az említett két fajban erősen allergizálóvegyületek nincsenek jelen.
Kérdés, mire alapozzák a "bélboholysimító" hatást (ilyen természetesen nem is létezik, legfeljebb bélnyálahártya-károsításról beszélhetnénk). A kémiai összetevők és a preklinikai vizsgálatok eredményei alapján nem várható ilyen, és ami még fontosabb: embereken sem figyelték meg. Kíváncsi lennék, Gyuri bácsi vevője hogyan állapította meg a bolyhai "kisimulását" - ehhez jól felszerelt dagnosztikai laboratóriummal kellett rendelkeznie...
Az Európai Gyógyszerügynökség nemrég közzétett, 62 oldalas értékelésében szó sincs bélboholykárosító, -simító vagy hashajtó hatásról. Ilyen - tudomásunk szerint - nem létezik. Halkan jegyzem meg: ha a kamilla bálnyálkahártya-károsító hatású lenne, az igazán veszélyes, korlátozottan alkalmazható növények közé sorolnánk. Szerencsére azonban, minden ijesztgetés dacára a kamilla az egyik legbiztonságosabb, tartósan is alkalmazható gyógynövények egyike.
8 komment