mennyire veszélyes a hagyma?
Ha mérgező növényeket kellene felsorolnom, a vöröshagymát valószínűleg mág a sor legeslegeslegvégén sem említeném. Ehhez képest a hazai zöldség-gyümölcsfogyasztást propagáló Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet által üzemeltetett honlapon és az általuk országos hetilapokban elhelyezett egész oldalas, színes hirdetésekben egészen ijesztő állítások jelennek meg erről az (egyesek szerint) büdös, de ízletes növényről:
1919-ben, amikor az influenzajárvány megölt több millió embert (valószínű az USA-ban), volt egy orvos, aki sok farmert meglátogatott, hogy megpróbáljon segíteni a járvány elterjedésében. Egyszer egy családhoz érkezett, és csodálkozott, hogy mindenki egészséges. A feleség közölte, hogy egy edényben hámozatlan hagymát tartanak a szobában. Az orvos nem akarta elhinni, és kérte, hogy vizsgálhassa meg a hagymát mikroszkóppal. A hagymában megtalálta az influenza vírust. Szemmel láthatóan a hagyma bevonzotta a mikrobát, így tartva a családot egészségesen. A cikk írója hallott egy történetet a fodrászától. Néhány éve az alkalmazottai és sok kuncsaftja is influenzások voltak. A következő évben több edényben hagymát helyezett el különböző helyre a fodrász helyiségben. Meglepetésére senki sem betegedett meg az alkalmazottai közül.
Egy másik eset: Egy illetőnek tüdőgyulladása volt. A hagyma mindkét végét levágta, majd az egyik végét felszúrta egy villára majd a villa nyelét beleállította egy vázába és a beteg paciens mellé helyezte az éjszakára. Reggelre a hagyma fekete lett a mikrobáktól. A cikk írója is kipróbálta ilyen esetben a hagymát, és utána jobban érezte magát.
A megmaradt szeletelt nyers hagyma MÉRGEZŐ! Vagy süssük le azonnal, vagy dobjuk ki. A szendvicsbe rakott hagyma is másnap veszélyes. A fenti cikk szerint a megmaradt hagyma bevonzza a mikrobákat még egy éjszaka is, és másnap elkészítve nagyon mérgező lehet a mikrobák toxinjai miatt: gyomorrontást, epegyulladást és ételmérgezést okoz (nem okozhat!) A romlott majonézes hagymás krumpli sem a majonéztől romlott!
Mi igaz mindebből? Annak természetesen lehetetlenség utánajárni, mi történt az USÁ-ban egy farmerrel 1919-ben, az azonban ma is érdekes lehet, van-e a hagymának ilyen markáns víruselllenes hatása. Nos, a válasz eléggé egyértelműen nem. A PubMed adatbázisban az "onion antiviral" és "onion influenza" keresőszavakra egyetlen releváns találat sincs, de még ha lenne is, akkor is teljesen irreális feltételezés, hogy egyetlen hámozatlan (!) hagyma képes megvédeni az influenzától, mégpedig úgy, hogy magához vonzza a vírusokat. Ugyanilyen elképesztő butaság, hogy a felvágott hagyma a tüdőgyulladás kórokozójától feketedett volna meg. A színváltozást ilyen esetekben általában a növény egyes vegyületeinek oxidációja okozza, ennek semmi köze nincs a mikróbákhoz.
De a legszebb az utolsó bekezdés, amelyben azzal ijesztgetnek, hogy a szeletelt hagyma már másnap mérgező a "bevonzott" kórokozóktól. Ez a feltételezés teljesen abszurd és légből kapott, és remélhetőleg nem sokan hiszik el azok közül, akik már ettek "másnapos" hagymát, és komolyabb betegség nélkül túlélték. Nem kell hozzá tudományos tanulmányokat folytatni, a konyhában sürgölődők jól tudják tapasztalatból, hogy a hagyma nem tartozik a különösen romlékony konyhai nyersanyagok közé, még több napos állás után is felhasználható. Remélhetőleg, a tapasztalatot és a józan észt nem írják felül az ilyen rendíthetetlenül keringő, oktondiságuktól súlytalan körlevelek.
Az viszont jogos és elgondolkodtató kérdés, hogy mi érdeke fűződik egy zöldségfogyasztást népszerűsítő szervezetnek ahhoz, hogy a hirdetéseiben az embereket a hagymával ijesztgesse? Az idézett írás 2011 márciusában került fel a honlapra, de körlevélként szóról-szóra megegyező szöveggel már 2010 októberében keringett a neten (bizonyíték itt). Sajnálatos, hogy egy szakmai (szakmaközi?) szervezet, amely honlapján az Örszágos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetet is feltünteti partnerként, ilyen színvonalú, egyébként forrásmegjelölés nélkül (etikátlanul) és kritikátlanul átvett írások leközlésével igyekszik betölteni nemes feladatát. Sajnos, a Fruitveb más növényekkel kapcsolatban is hasonló zöldségeket ír, de nem tervezzük külön rovat indítását a ködpiszkálón ezek megcáfolására - inkább az egészséges kételkedést javasoljuk hasonló esetekben.
kép forrása: freedigitalphotos.net
Címkék: hagyma influenza gyógynövény tévhit Címkék
48 komment · 1 trackback