influenzára homeopátia?
Sokak szerint az influenza megelőzhető, kezelhető egy homeopátiás készítménnyel. Ha ez igaz, akkor vajon miért nem ennek alkalmazását javasolják a szakmai szervezetek, hatóságok járványok idején? Miért költenek (sokak számára kellemetlen, sőt, félelmetes) védőoltásokra milliárdokat, nem minden esetben hatásos gyógyszerekre hatalmas pénzeket, és miért hal meg évente több tízezer ember influenza következtében, ha van egy olyan (homeopátiás) szer, amely valóban hatásos? Hogy közelebb kerüljük a fenti kérdések megválaszolásához, érdemes közelebbről megismerni a fent már említett, Oscillococcinum nevű homeopátiás készítményt.
Az Oscillococcinum Magyarországon (és több tucat másik országban) homeopátiás gyógyszerként van forgalomban, az Országos Gyógyszerészeti Intézet által jóváhagyott javallata: "az influenzás tünetek (hidegrázás, fájdalom, láz, orrfolyás, köhögés) enyhítésére javallt a vizsgálati tapasztalatok szerint." A hazai jogszabályok szerint csak akkor tulajdonítható gyógyhatás egy gyógyszernek, ha annak hatásosságát emberen igazolták, tehát feltételezhetjük, a hatóság elegendőnek találta a szerrel kapcsolatos bizonyítékokat.
Az Oscillococcinum története érdekesebb annál, hogy pusztán a száraz vizsgálati adatok tükrében ismerkedjünk meg vele. Kifejlesztője egy francia orvos, Joseph Roy, aki az 1918-as spanyolnáthajárvány idején katonaorvosként az influenzában elhunytak vérében mikroszkóppal furcsa, oszcillálló baktériumokat (kokkuszokat, latinosan coccusokat) vélt felfedezni. Ezeket az oscillococcusokat más betegek véréből is kimutatta, ezért lassan meggyőződésévé vált, hogy a rejtélyes kórokozó számos betegség (reuma, ekcéma, rák stb.) kiváltója.
Ez a feltételezés Royt a homeopátia felé orientálta, ugyanis a homeopaták szerint a betegségeket elsősorban az életerő zavarai okozzák, és bár megjelenésük sokféle, okaik nem feltétlenül specifikusak (azaz nem feltétlenül egy-egy speciális kórokozó felelős-egy-egy baktérium vagy vírus okozta betegségért). A tudomány mai állása szerint ez teljesen téves elképzelés, és ma már azt is tudjuk, hogy sem a reuma, sem az ekcéma, sem pedig az influenza nem baktériumfertőzés eredménye. Azt is meg kell jegyezni, hogy az oscillococcusokat Royon kívül senki más nem látta, nem írta le, és az is tény, hogy ha látott is valamit az influenzások vérében, az nem a kórokozó volt, ugyanis a 100 évvel ezelőtti mikroszkópokkal az influenzavírus "láthatatlan" volt.
Mindenesetre Roy célul tűzte ki, hogy a homeopátia elveinek megfelelően az oscillococcusokból megfelelő hígítással (potenciálással) olyan homeopátiás gyógyszert készítsen, amely alkalmas mindazon betegségek gyógyítására, amelyet a kórokozó - szerinte - okoz. Az általa kidolgozott eljárással készül ma is a szer, amelynek részeként a kiindulási anyagból C200 (ezt K200-ként vagy CK200-ként is jelölik) potenciálú terméket állítanak elő. A C200 azt jelenti, hogy 200 egymást követő lépésben százszoros hígítást végeznek, azaz a kiindulási nyersanyag a 100200-szorosára hígul. Ezt a számot felfogni is nehéz, de érzékeltetésül: ha 1 g nyersanyagból indulnánk ki, amit 200 lépésben úgy hígítanánk, hogy a "felesleget" nem öntjük ki, a végeredményül kapott termék tömege többszöröse lenne a Föld tömegének (ami 6x1024 kg). Más megközelítésben ez azt jelenti, hogy a patikákban kaphat termék annyira híg, hogy jó eséllyel egyetlen molekulát sem tartalmaz a kiindulási anyagból. Ez a homeopátia hívei szerint nem is baj, hiszen nem a hatóanyag hat, hanem az általa átadott bioinformáció. Mindennek ellenére valószínűleg mindannyiunknak előnyösebb, hogy egyéb, akár súlyos betegségeket ma már senki nem akar az oszcilláló baktériumok bioinformációjával gyógyítani.
De mi is az Oscillococcinum kiindulási anyaga? A betegtájékoztatóból kiderül: Anas barbariae hepatis et cordis extractum. Ha ez valakinek nem egyértelmű, akkor eláruljuk: a pézsmaréce (ennek latin neve helyesen: Cairina moschata) májának és szívének kivonata. Ma már kinyomozhatatlan, hogy Roy miért pont ezeket találta legalkalmasabbnak az oscillococcus- alapú homeopátiás gyógyszer előállítására. Előbbiből 35, utóbbiból 15 grammot hasnyálmirigy-váladékkal kevernek össze, majd glükózzal és vízzel felöntve 40 napi állni hagyják, ezután kezdődhet a potenciálás. Bár ez elég rosszul hangzik, mindenkit megnyugtathat, hogy ennek a nem túl gusztusos turmixnak még nyomai sincsenek a végtermékben, annak egy grammja 0,85 szacharózon és 0,15 g laktózon kívül mást nem tartalmaz.
A lényeg azonban nem ez, hanem az, hogy tényleg hatásos-e? Preklinikai (sejttenyészeteken, vírusokon, állatokon elvégzett) kísérletekből nem indulhatunk ki, ugyanis nem ismertek olyan vizsgálatok, amelyek a szer vírusellenes hatását igazolnák. Ez még nem baj, mert hiányuktól eltekinthetnénk, ha lennének emberen elvégzett, pozitív kimenetelű vizsgálatok. A forgalmazó honlapja reménnyel kecsegtet:
Bevehető a lappangási időszakban, akkor is, ha gyanú van a fertőződésre, mert ilyenkor is kifejti védőhatását. Sőt az influenzás tünetek jelentkezésekor is el lehet kezdeni a szedését, ilyenkor érdemes az adagot 6 óránként megismételni, napi 3-4 alkalommal. Hatására az influenzás tünetegyüttes kialakulása csaknem valamennyi esetben elmarad. Az Oscilococcinumnak ez ideig ellenjavallata nem ismeretes. Ha a betegség már kifejlődött, akkor terápiásan is alkalmazhatjuk a homeopátiát (...). Akut vírusfertőzés kezelésénél a homeopátiás terápia lerövidíti a betegség valamennyi szakaszát, és ez annál erőteljesebb mértékű, minél korábban kezdtük el a kezelést.
Bár ez nagyon jól hangzik, az Oscillococcinummal kapcsolatos bizonyítékok elfogulatlan elemzése kevésbé lelkesítő következtetéseket eredményez. A termékkel kapcsolatos legutóbb Cochrane elemzés 7 placebókontrollos vizsgálat eredményein alapul. Ezek közül 3 (résztvevők száma 2256) a szer megelőzésben betöltött szerepét, 4 (1194 résztvevő) a gyógyhatását vizsgálta. Az elemzést végzők szerint az eredmények nem igazolják, hogy a készítmény fogyasztása megvédene az influenzafertőzéstől, a betegség időtartama azonban a kezelésben részesülők esetén átlagosan 0,28 nappal rövidebb volt. Bár ez utóbbi biztató (statisztikailag szignifikáns, kérdés, a beteg érzékeli-e az 1/3 nap különbséget), a Cochrane elemzést végzők megállapítása szerint a bizonyítékok nem elégségesek ahhoz, hogy a szer az influenza megelőzésének/kezelésének elsővonalbeli szere lehessen.
Hogyan lehetséges mégis, hogy a készítmény gyógyszerként van jelen nem csak nálunk,hanem más európai országokban is? Ez legkevésbé azzal függ össze, hogy a szakemberek (kutatók, hatósági szakemberek, gyógyszerészek, orvosok) mit gondolnak a termék hasznáról, hatásosságáról. A vonatkozó Európai Uniós jogszabály szerint a gyógyászati javallattal rendelkező homeopátiás termékek (azok, amelyek dobozá(ba)n szerepel, hogy milyen célra kell alkalmazni) elvileg ugyanúgy csak a hatásosság igazolása után kerülhetnek forgalomba, mint bármely más gyógyszer. De, mint mondani szokás, az ördög a részletekben van, és nem árt, ha van egy "uniós kiskapu" ugyanebben a jogszabályban:
Különösen a homeopátia terén nagy hagyománnyal rendelkező tagállamok különleges szabályokat alkalmazhatnak e gyógyszerek biztonságosságának és hatásosságának megállapítására szolgáló vizsgálatok és kísérletek eredményeinek értékelésekor.
Utóbbi mondat (amely a lobbiérdekektől és -tevékenységtől átitatott EU-s jogalkotás szülötte) egy olyan kiskaput nyit meg, amely felülírhatja azt a célt, hogy csak olyan szernek legyen tulajdonítható gyógyhatás, amelyről azt elfogadható, transzparens módon igazolták. Egyes tagállami engedélyeztetési eljárások felpuhítása ugyanis egyenlőtlen feltételeket támaszt a szerek engedélyeztetői számára (ha pedig egy termék egy tagállamban engedélyt kapott, akkor máshol is jobb eséllyel indul), és ami ennél még súlyosabb következmény, hogy sem az egészségügyi szakemberek, sem a fogyasztók nem tudhatják, milyen szintű bizonyítékok alapján engedélyeztek egy adott készítményt. Ennek fényében az Oscillococcinumról is csak az állítható, hogy ez az érdekes történetű szer a nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján hatástalan. És elgondolkozhatunk azon, hogy milyen elveknek, milyen tudományos ismeretanyagnak, színvonalnak, milyen fogyasztói/betegérdeknek felelnek meg a homeopátiás szerekkel kapcsolatos Európai Uniós szintű jogszabályok.
Címkék: homeopátia influenza oscillococcinum
Az utolsó 100 komment: