Oz, akinek a csodájára járnak
A blog írásaiban gyakran találkozhatunk azzal, hogy a tévéből milyen elképesztő mennyiségű téves, a gyógyítással vagy egészségmegőrzéssel kapcsolatos információ ömlik a lakosságra. Sokan azt gondolják, hogy érdemesebb lenne a varázsdobozt kihúzni a falból, eladni, és uszodabérletet venni az árából. Pedig időről időre érdemes szörfözgetni a csatornák között, mert hasznos műsorokat is lehet találni.
Ilyen például az a rövid, angol nyelvű előadás, amit egy Amerikában élő brit humorista, John Oliver 2014 nyarán felvett műsorában láthattunk, és amelynek célpontja bizonyos dr. Oz volt. A műsor apropóját az Egyesült Államokban egészségügyi tv-show műsorvezetőjeként népszerű dr. Oz szenátusi meghallgatása adta. Dr. Mehmet Oz amerikai orvos, török emigránsok gyermeke. Orvosi diplomája mellett üzletvezetésből rendelkezik mester fokozatú képesítéssel. A szív-érrendszeri betegségekre specializálódott sebész számos olyan műsorban szerepelt, amelyben egészségügyi tanácsokkal látta el a nézőket. Ezek közül az országos ismertséget talán az Oprah Winfrey Show hozta meg, amelynek állandó meghívottja volt az egészségügyi szakember, 2009 óta pedig a The Dr. Oz Show házgazdája. Ezekben a műsorokban dr. Oz kiemelt figyelmet szentel az elhízásnak és a 2. típusú cukorbetegségnek. Az életmódbeli tanácsokon kívül azonban gyakran olyan növényeket, vagy növényeket tartalmazó étrend-kiegészítőket népszerűsít, amelyek véleménye szerint „varázslatos” vagy „csodálatos” hatásuk révén hipp-hopp megszabadítják az embert a fölösleges kilóktól és az azzal járó kockázatoktól. A fent említett humorista figyelmét az a fogyasztók védelmében történő meghallgatás keltette fel, amelyre épp a tévéműsorokban elhangzó túlzó, tudományosan nem megalapozott, félrevezető állítások miatt idézte be a szenátus a népszerű orvost. („És mi ezzel a baj? Mondjanak csak egy esetet, amikor egy Óz nevű fazon varázslatos hatalomról beszélt, de valójában félrevezette az embereket! Csak egy esetet mondjanak! Úgysem tudnak!” – John Oliver.)
Miért is nem mindegy, hogy egy orvos a rendelési időn túl kinek mit mond? Ahogy a műsor felvezetőjében is elhangzott, egy felmérés szerint az amerikai lakosság 65%-a értékeli magasnak, ill. rendkívül kiemelkedőknek az orvosok etikai standardját. (Érdemes megjegyezni, hogy a gyógyszerészek velük holtversenyben szerepeltek.) Egy hazai felmérés, bár nem pontos mása az előbbinek, mégis jó keresztmetszetet mutat arról, hogy a magyar lakosság túlnyomó többsége (85%) is bízik az orvosokban. Éppen ezért örvendetes, hogy a Kapitóliumon lezajlott meghallgatáson a szenátorok nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy felhívják dr. Oz figyelmét, hogy a médián keresztül milyen nagy hatalma van, tehát elengedhetetlen, hogy csak a tudomány talaján mozogva, bizonyítékokkal alátámasztott állításokat tegyen. Vajon előfordulhatna ilyen idehaza? El tudjuk képzelni, hogy dr. Lenkeit, vagy bárki mást, akinek állításait a szakemberek vitatják, beidézik a parlamentbe és az egészségügyi államtitkár és más szakpolitikusok ejnye-bejnyében részesítik?
A párbeszédben dr. Oz több olyan kijelentést is tett, amit érdemes itt megemlíteni. Többek közt továbbra is állította, hogy számos humán vizsgálatot végeztek a zöld kávéval, és annak fogyasztó hatásával, és ezek közül az egyik nagy betegszámmal történt és magas színvonalú. Azonban a szenátornő (és egy korábbi írásában a Ködpiszkáló is) rámutatott, hogy a 16 alany nem tekinthető túl nagy számnak, és a vizsgálatot a forgalmazó cég szponzorálta. (A publikációt azóta visszavonták.)
Ugyancsak érdekes azon kijelentése az orvosnak, miszerint: „tudatában vagyok, hogy gyakran nem rendelkeznek [a műsorban bemutatott termékek] tényként bemutatható tudományos bizonyítékokkal. Ettől függetlenül ajánlom a közönségemnek, akárcsak a családomnak.” No comment.
Mindezek mellett az orvos végig kitartott azon állítása mellett, miszerint ő sosem vett részt az emberek átverésében, és azok a hirdetések, amelyek egyértelműen félrevezetik a fogyasztókat, azok az ő tudta és engedélye nélkül használják fel az imidzsét. Továbbá biztosította a szenátust, hogy mindent megtesz az ilyen visszaélések visszaszorításáért.
Miért érdekelne minket itt Magyarországon, hogy a nagy kék óceán másik oldalán milyen műsort vetítenek, és abban ki mit mond? Mondjuk azért, mert az egyik kereskedelmi csatorna szintén elindította hasonló jellegű műsorát. (Érdekes mód még a betűtípus is ugyanaz, könnyen lehet, hogy magát a licenszet vették meg) Alapvetően üdvözlendő, hogy növelni akarják a lakosság egészségtudatosságát, és a kuruzslók, tévés távgyógyítók mellett/helyett bőven van hely a képernyőn egy valódi szakembernek. Azonban félő, hogy előbb utóbb itt is a pénz beszél, kutya ugat. Tartok tőle, hogy előbb-utóbb megjelennek a reklámok, a termékek, a direkt és indirekt hirdetések, és a szakmaiság elvérzik a kereskedelmi televíziózás oltárán. Remélem, tévedek.
3 komment