kiskegyed konyhasóval gyógyítaná a rákot?
- És Ön, Uram, milyen módszert javasolna?
-Természetesen konyhasóoldatot! Hiszen megírta a Kiskegyed!
Ugye milyen abszurd ez a párbeszéd? Abszurd, de nem elképzelhetetlen. Mert mit is ír a Kiskegyed:
Szenzációs vadonatúj rákellenes módszer!
A nátriumkloridról az iskolában megtanultuk, hogy ez a konyhasó tudományos neve, azt azonban nem sejtettük, hogy egyszer a rák ellen is felhasználható lesz. Egy nemzetközi tudóscsapat olyan molekulát fejlesztett ki, amely közönséges sót juttat a rákos sejtekbe, amelyek ennek hatására elpusztítják magukat.
A módszer egyelőre kísérleti stádiumban van, de a tudósok bíznak abban, hogy hamarosan új rákellenes gyógyszerek fejleszthetők ki a mostani tapasztalatok alapján. A hatásmechanizmus lényege, hogy a só felborítja a rákos sejtek membránjának ionegyensúlyát, ami önpusztító folyamathoz vezet. Egyelőre problémát okoz, hogy a beavatkozás az egészséges sejteket is károsítja - ahogyan a kemoterápia is rongálja a szervezetet -, ezért a tudósok e negatív tényező kiküszöbölésén is dolgoznak.
Szeretem az ilyen frappáns, tömör cikkeket. Nem halandzsázik az írója, a lényegre tör, in medias res. A baj csak az, hogy a szenzációs cím után az olvasók zöméhez nem jut el a lényeg: a módszer kísérleti stádiumban van, emberek kezelésre nem alkalmas.. Ugyan a Kiskegyed nem közli a hír forrását (sőt, a saját cikkének szerzőjét sem nevesíti!), némi kereséssel kinyomozható, miről is van szó.
Röviden a lényeg: olyan molekulákat (iontranszportereket) fejlesztett ki egy nemzetközi kutatócsapat, amelyek kloridionokat szállítanak a sejtekbe, majd ezt nátriumion-beáramlás követi, s a megnövekedett nátriumklorid-koncentráció hatására a sejt elpusztul. A sejtpusztulás oka kaszpázfüggő sejthalál, ami daganatok ellen is bevethető lehet. A baj csak az, hogy azt még nem sikerült elérni, hogy az ionokat csak daganatsejtbe juttassák be (ez lenne a lényeg)... Amíg ez nem valósul meg, addig ne kanalazzunk konyhasót rák megelőzésére vagy gyógyítására.
Ez a hír nemcsak nálunk, hanem Nagy-Britanniában is "tarolt". Példaszerű ugyanakkor, ahogyan a brit egészségbiztosító, a National Health Services a honlapján a lakosságot tájékoztatta ezzel a félrevezető írással kapcsolatban. Angolul tudóknak érdemes megnézni: öröm ilyen jól strukturált, a laikus olvasók számára is érthető szövegeket olvasni. Nem ártana, ha a hazai illetékesek is böngésznének hasonló oldalakat. Lenne mit tanulnunk a britektől ezen a téren, azt hiszem...
Kép forrása: gponline.com
10 komment