mi történik, ha éhgyomorra meleg vizet iszol mézzel?
Akinek van egy kis józan paraszti esze, erre azt válaszolja: semmi különös. Ha tovább feszegetik a kérdést, esetleg hozzáteszi: az illetőnek emelkedik a vércukorszintje, ideiglenesen csökken az éhségérzete, de ha rendszert csinál a mézes víz ivásából, esetleg elhízhat.
De vajon mit mond az, aki a józan paraszti ész koordinátarendszerének másik végpontja felől közelít? Hát valami ilyesmit:
A legtöbben tudják, hogy milyen csodálatos egészségügyi hatásokkal rendelkezik a méz, de keverjük össze azt meleg vízzel. Az eredmény fantasztikus. A méz vízzel kombinálva egy olyan vegyületet eredményez, mely növeli a víz gyógyítóképességét.
A cikk írója valószínűleg épp hiányzott az iskolából, amikor kémiából a vegyület és a keverék fogalmát tanulták.
A vegyület kémiai reakció során jön létre, és az összetétele állandó. Tulajdonságai lényegesen különböznek azoknak az anyagoknak a tulajdonságaitól, amelyekből létrejöttek. A vegyületek lehetnek szerves vagy szervetlen anyagok. Jelen esetben egy szervetlen (a víz) és sok szerves és sszervetlen vegyület (a méz összetevői) lépHETnének reakcióba, amikor a mézet vízzel keverjük össze. Szerencsére sem a víz, sem a méz nem olyan reakcióképes, hogy elegyítésük során új vegyületek képződjenek. Ha így lenne, valószínűleg komoly veszéllyel számolhatnánk egy-egy kanál méz elnyalogatásakor. A méz és a víz tehát csak keveréket képeznek egymással. A keverék fizikai változás (pl. oldódás) eredményeként keletkezik, és összetétele nem állandó. A keverék további fontos tulajdonsága, hogy benne az alkotó vegyületek (esetünkben a víz, valamint a méz vegyületei) megtartják tulajdonságaikat. Vagyis a víz "gyógyítóképessége" - ha van neki ilyen - változatlan marad.
A víz és méz keveréke gyorsan felszívódik a szervezetben, javítja az emésztést és élénkíti a bélmozgást. Emellett pedig a hidegebb időszakban sokkal hatékonyabban tudjuk felvenni a harcot a influenzával, megfázással. Növekedik a immunitásunk is, ha ezt a keveréket fogyasztjuk.
Szögezzük le: a méz egészséges, számos kedvező hatását dokumentálták. Megfázás esetén kifejezetten előnyös lehet a méz fogyasztása (antimikróbás és gyulladáscsökkentő hatású), de ebből még nem következik az, hogy (ennyi) mindent gyógyít.
A meleg víz és méz együttes erővel tisztítja meg a vastagbelet is, így az ott uralkodó paraziták is távoznak. Ha azt veszi észre, hogy a kúra elején súlygyarapodása lesz, ne ijedjen meg, hiszen csak a távozó salakanyag duzzadt meg, ami idővel maradéktalanul ki fog ürülni szervezetéből.
Tehát a víz és méz keveréke elpusztítja a bélben élő parazitákat. De ha így lenne, vajon nem károsítja a normál bélflórát? Vagy csak a nemkívánatos parazitákra hat? És ha igen, ugyan mivel magyarázható a súlygyarapodás? Elpusztul a parazita, de nem ürül a széklettel? Hogyan, miért? Vagy ürül, de előbb megduzzad? Buta spekuláció az egész.
Ez a kúra a bélflóra egészségét is helyreállítja. Emellett pedig, ha eddig éjszakai vizelési problémái voltak, a méz és meleg víz rendszeres fogyasztása által, többé nem lesz gond. A méz ugyanis nedvszívó képességgel rendelkezik, vagyis felszívja a szervezetben felgyülemlett folyadékot. Így a vesék és a húgyhólyag nem kell dolgozzon az éjszaka folyamán.
OK, tehát a bélflórát megvédi. De mi a helyzet a vizeléssel? Valóban felszívja (megköti) a méz a szervezetben felgyülemlett folyadékot? Úgy tűnik, a szerzőnek komoly tudásbeli bizonytalanságai/hiányosságai vannak. A méz zömét kitevő cukor (invertcukor: glükóz és fruktóz keveréke) ugyanis a bélben felszívódik, nem tudja "felszívni" a vizet; a víz is felszívódik, és a veséken keresztül vizeletként ürül. Ha a méz fel nem szívódó, ozmotikusan aktív vegyületeket tartalmazna nagy mennyiségben, akkor a folyadék egy része valóban nem szívódna fel a bélből, és hasmenés lenne a mézfogyasztás vége - de ez, legalábbis ésszerű mennyiségek esetén nem így van.
A keveréket leginkább kora reggel, éhgyomorra kell fogyasztani, hiszen a szervezet ilyenkor képes a legjobban feldolgozni. A második adagot azonban késő este, lefekvés előtt fogyasszuk el. Figyelem, mindig frissen készített mézes italt igyunk.
Ezzel nem vitatkoznék (bár a tea "feldolgozásával" kapcsolatban lennének kérdéseim). Miért ne innánk meg reggel és este egy-egy csésze frissen főzött mézes teát? De ha ennyi a cikk mondanivalója, mi szükség a sok halandzsára?
Kép forrása: zansaar.com
26 komment