mi az ördög...
...nyelv? - kérdezik mostanában többen. A fogyni akarókat izgatja elsősorban ez a kérdés, mert csodálatos ígéretekkel bombázzák őket az ördögnyelvkivonatot forgalmazó cégek:
- elnyeli a bélben kialakuló mérgező anyagokat és segíti azok kiürülését a szervezetből
-1 hét alatt mínusz 2 kiló!
- cukorbetegség kezelésére hatékony
- porrá zúzza a zsírokat (!!!)
- kisimítja a narancsbőrt
ésatöbbi, ésatöbbi.
De mi igaz ebből? Valóban ilyen forradalmi újdonsággal van dolgunk? Mit várhatunk ettől az ijesztő nevű anyagtól? Egyáltalán: állat, növény, vagy mi a csuda?
Nos, nincs új a nap alatt, de a marketingesek megint kitettek magukért: az ördögnyelv nem más, mint a 2-3 évvel ezelőtt divatos, mára (majdnem) mindenki által elfeledett konjak. Én is írtam róla anno, de ki emlékszik már arra? Lassan már én sem... Épp ezért felfrissítettem az akkori írást az ördögnyelv iránt érdeklődők kedvéért.
Íme:
Az ördögnyelv röndös neve leopárdkontyvirág (még röndösebb, latin neve Amorphophallus konjac), Kelet-Ázsia szubtrópusi területein él, hatalmas gumói miatt termesztik. A gumóból készül a konjakliszt, amit a japán konyhában sürítésre használnak. Ugyanilyen céllal az élelmiszeripar is hasznosítja, E-425 számon közismert élelmiszer-adalékanyag (figyelem: 100%-ban természetes, mégis van E-száma!!!) Mivel a konjak vízzel sűrű, viszkózus gélt alkot, az élelmiszeriparban sürítőanyagként (pl. pudingokban, levesporokban, mártásokban) használják. Ez a sajátossága annak tulajdonítható, hogy a konjak nagy részét egy vizet nagyon jól megkötő, jól duzzadó poliszacharid (összetételét tekintve glükomannán) teszi ki.
A konjak virága, gumója, és egy büszke termesztő
Ugyanezen tulajdonságával függ össze fogyasztószerként történő felhasználása is: a gyomorban vizet megkötve megduzzad, teltségérzetet okoz, ezáltal némileg csökkenhet az étvágy. A szervezet emésztőenzimei nem, vagy csak nagyon kis mennyiségben képesek lebontani, nem képződik belőle glükóz, így nem emeli a vércukorszintet, nem hízlal. Ennek következtében elvileg fogyni is lehet, de azok a fantasztikus állítások, amik egyes termékek reklámjában olvashatóak, enyhén túlzóak.
Nem kizárt tehát hogy fogyaszt, de csodát nem (ettől sem) kell várni. Fogyasztó hatását emberen még nem igazolták, egyetlen, valamennyire releváns vizsgálat található a szakirodalomban: 2. típusú cukorbetegségben szenvedőknél napi 3,6 g konjakliszt adagolása esetén (4 hét után) enyhe koleszterin- (-10%) és éhomi vércukorszint-csökkenést (-20%) figyeltek meg.
Képek forrása: spicydonut.storenvy.com
visitchem.com
wikipedia.org
briansbotanicals.net
10 komment