balsors akit régen tép... Mi a baj Varga Gábor gyógygombáival?
Mai hír: gyógygombakivonat miatt 21 milliós bírság a GVH-tól. Az ország egyik leg(el)ismertebb hatóanyagszakértőjéhez köthető céget azonban nem először marasztalja el a Gazdasági Versenyhivatal. A Varga Gábor közgazdász és történész nevével fémjelzett termékekkel kapcsolatban ez már a harmadik versenyhivatali eljárás - és a legnagyobb bírság. Lássuk csak kronologikus sorrendben:
2008. július 9-én a fogyasztók megtévesztése miatt 1 000 000 Ft bírsággal sújtották a céget, ami ellen nem élt jogorvoslattal. A Max-Immun Kft. ugyanis az általa forgalmazott étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos egyes reklámjaiban fogyasztók megtévesztésére alkalmas állításokat tett. Konkrétabban: a MAX-IMMUN Rák- és Immunkutató Kft. „vitanaX PX-4” és „vitanaX” – gombakivonatot tartalmazó – készítményeit népszerűsítő kommunikáció vizsgálata során megállapítást nyert, hogy a vállalkozás több tekintetben is a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított. Egyrészt nem bizonyított állításokat tett közzé a hatások áttételességéről (azzal, hogy a termékek hatásait közvetett úton, az immunrendszerre gyakorolt hatáson keresztül magyarázta), másrészt nem bizonyított felsőfokú jelzőket (pl. „jelenleg a szakirodalom nem ismer hatékonyabb természetes immunerősítőt és rákellenes hatóanyagot”), túlzó állításokat alkalmazott (pl. „a nőgyógyászati tumorokban szenvedők kiegészítő terápiájában is eddig soha nem látott hatékonyságú eszköz”), továbbá egyes egyéb állításait (pl. „felerősíti más terápiák jótékony hatását”) sem bizonyította megfelelően.
A megtévesztő gyakorlat ismertetése részletesen megtalálható a Versenytanács határozatában. Érdekesség, hogy a GVH honlapján található egy szerzőmegjelölés nélküli írás,amely szerint
a Versenytanács megértőnek mutatkozott, jelképes, 1 millió Ft bírság kiszabásáról döntött. Figyelemmel volt arra, hogy az eljárás kezdeti szakaszában, önként megváltoztatta tájékoztatási gyakorlatát. Az eljárás alá vont korábbi - jogellenesnek minősített- tájékoztatási gyakorlata is inkább a hazai jogszabályok ismeretének hiányát, és azok értelmezésében való járatlanságot tükrözik, mintsem a jogszabályokkal való tudatos szembefordulás szándékát. Tette ezt annak ellenére, hogy maga is megjegyezte, hogy akár a két termék forgalmi adataiból, akár az eljárás alá vont által becsatolt számlák alapján megállapított reklámköltségből kiindulva számottevően magasabb bírságalap adódott volna. A határozatból nem derüI ki az eljárás alá vont előző évi nettó árbevétele. Elmondható, hogy az ügy a Versenytanács következetlenségét mutatja: hasonló jellegű jogsértéseknél nem szokott jelképes bírságot kiszabni.
2011 október 7-én a fogyasztók megtévesztése miatt 8 000 000 Ft bírsággal sújtották a céget. Az indoklásban 66 oldalon át ismertetik a visszaélőnek minősített gyakorlatot, a túlzó, alá nem támasztott állításokat, reklámokat. Az eljárással kapcsolatban közigazgatási per indult, ez jogerősen lezárult, a GVH döntését nem tartotta megalapozottnak és a Versenyhivatalt új eljárásra kötelezte. A Fővárosi Törvényszék paragrafusokra való hivatkozásokban hemzsegő, legkiválóbb bikkfanyelven megírt döntése itt olvasható.
2014. április 24-én, a legújabb döntésében a GVH megállapította, hogy a MAX-IMMUN Rák- és Immunkutató Kft. a gyógygomba kivonatokat tartalmazó étrend-kiegészítőit jogszerűtlen módon népszerűsítette, ezért a hivatal 21.000.000 Ft bírság megfizetésére kötelezte a vállalkozást. A vállalkozás Aquanax, Cardianax/Caronax, Cranalgon, Dietanax/Dianax, Flavogenin Pro, Gastroanax/Gashonax, Immunax Balance/Imonax Balance, Immunax C/Imonax C, Immunax Cor/Imonax Gan, Immunax Osteo/Imonax Teo, Metanax, Neuranax/Neonax, Vargastem, Virostat/Viranax, Vitanax PX4, illetve Vitanax PX4S néven különböző gombakivonatokat
tartalmazó termékeket forgalmaz. 2012 januárjától 2013. április 17-ig televíziós és rádióműsorokban, különböző újságokban, a vállalkozás honlapján és előadásokban megjelenő tájékoztatásokban a termékek lényegi összetevőit tartalmazó gombakivonatokról gyógyhatásállítások hangzottak el. A GVH a bírság meghatározásánál súlyosító körülményként értékelte, hogy (...) a kereskedelmi gyakorlat központi eleme volt a jogsértő kommunikációk alkalmazása, illetve azt a körülményt, hogy a vállalkozás alapvetően az egészségügyi problémákkal küzdő, sérülékeny fogyasztói réteget célozta meg.
Néhány dolgot érdemes leszögezni:
- a gyógygombák egy része bizonyítottan rendelkezik bizonyos gyógyhatásokkal,
- ez azonban nem jelenti azt, hogy az azokból készült termékek is hatásosak lennének (a termék minősége és adagolása kulcsfontosságú, ezért konkrét termékkel kellene bizonyítani a gyógyhatást - ez nem történt meg);
- különösen nem jelenti azt, hogy a gyógygombatermék olyan csodás hatással rendelkezne, amit még a gomba sem "tud"!
- Annak ellenére, hogy egy adott termék bizonyos hatása nincs bizonyítva, természetesen még létezhet. Csakhogy
- előbb arra kellene pénzt, energiát fordítani, hogy igazolják azt, amit a betegekkel el akarnak hitetni,
- és csak ezután kezdjük el kasszírozni a milliárdokat. (Ebben illene példát venni a sokat kárhoztatott gyógyszeriparról!)
Emlékeztetőül: a Max-Immun Kft. 2012-es nettó árbevétele 1 766 916 000 Ft. A bírság összege 21 000 000 Ft.
Kép forrása: deviantart.com
Címkék: gvh varga gábor gyógygomba
21 komment