gyógyítható a cukorbetegség?
Cukorbetegek számára reményt jelentő, érdekes hírt olvashattunk a napokban több hírportálon:
A Harvard Egyetem munkatársai egy olyan hormont fedeztek fel, mely a hasnyálmirigy béta-sejtjein keresztül képes lehet kijavítani a cukorbetegségben jelentkező anyagcserezavart.
A 2-es típusú cukorbetegség lényege, hogy a szervezet perifériája nehezen reagál az inzulin nevű hormonra, így a szóban forgó sejtek nem képesek a vérből felvenni a cukrot. Az állapot hosszabb távon a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeinek kimerüléséhez vezet.
Egy új kísérlet, egy eddig nem ismert hormonról, a bétatrofinról számol be, mely nagymértékben serkenti a béta sejtek képződését.
Az így nyert inzulintöbblet vélhetően ki tudja küszöbölni a cukorbetegség negatív hatásait, például a végtagok elfertőződését, vagy a vaksághoz vezető szemelváltozásokat. A kutatók bizakodnak az 1-es típusú cukorbetegség esetén is, amikor az alapproblémát az jelenti, hogy a szervezet saját immunrendszere fordul a béta-sejtek ellen. Ugyan az állatkísérletek ígéretesnek tűnnek, azonban a humán alkalmazhatóságig még rengeteg vizsgálat szükséges.
Kideríthetetlen, hogy az eredeti hír hol jelent meg ("jó szokás szerint" forrást általában nem tüntetnek fel), azonban egy dologban különböznek az írások: a címben.
Gyógyítható LEHET a cukorbetegség
Gyógyítható LETT a cukorbetegség
Ugye nem mindegy, hogy lett vagy lehet? És itt nem csupán stilisztikai, (bulvár)újságíró-szakmai kérdésről van szó, ugyanis az az út, amely a feltételes mód kijelentővé alakításához, állatkísérletes eredmények humán terápiás hasznosításához szükséges, hosszú, rögös, és általában kudarccal jár. A két cím közötti különbség valójában nem két betű, hanem (jelenleg) majdnem ég és föld.
Jó hír, hogy az idézett cikk valóban létezik. Bízzunk benne, hogy a bétatrofin felfedezése nem csupán a tudományos érdekességek sorát gyarapítja majd, hanem idővel a cukorbetegek gyógyításának kulcsává válhat.
Kép forrása: thediabetesclub.com
Címkék: cukorbetegség diabétesz
24 komment