pektinveszély
A böjti időszak sokak számára a fürdőruhaszezonra való felkészülés kezdetét is jelenti. Ilyenkor megsokasodnak a fogyókúrás receptek, hasznos, haszontalan és veszélyes tanácsok az interneten. A legnépszerűbbek természetesen azok a módszerek, amelyek nem igényelnek sem életmód-, sem étrendváltoztatást: elegendő csupán néhány bogyót bekapni az ideális testsúly eléréséhez. Az ilyen termékek egy részénél már megszokhattuk a vásárlást ösztönző leggyakoribb trükköket: túlzás (a testsúlycsökkenést vagy annak eléréséhez szükséges időt illetően), elhallgatás (a sikerhez szükséges egyéb tényezők, pl. mozgás), összehasonlító fotók (a fogyás a képmanipuláló szoftverekkel pár perc műve lehet...). Nemrég azonban egy újabb módszerrel találkoztam, és ez a sokkolás.
Bármilyen meglepő, a fogyasztók (a szó mindkét értelmében) egy része örömmel megvásárolna egy olyan terméket, amellyel kapcsolatban - állítólag - az Egészségügyi Minisztérium is figyelmeztetést adott ki, s amelynek forgalmazója a saját honlapján deklarálja: a készítmény fogyasztása esetén a
nők elvesztették az irányítást az étkezési szokásaik felett: hiába ették a legmagasabb kalóriaszámú ételeket, nem híztak egyetlen dekát sem. Még a normális étrendhez való visszatérés után is egyre csak fogytak.
Persze a havi 20-25 kg-s fogyás némelyek számára vonzó lehet (legalábbis azoknak, akik nincsenek tisztában azzal, hogy ez milyen hihetetlen veszélyekkel járhat), de a mellékelt fotók a normális testképpel rendelkezők számára ijesztőek. Ezeken a képeken egy (vagy 2?), feltehetőleg anorexiában szenvedő fiatal nő látható. Az anorexia betegség: az ebben szenvedők nem egyszerűen vékonyabbak az átlagnál, hanem olyan testsúly elérését tűzik ki célul (ráadásul a kitűzött célérték az idők folyamán csökkenhet), amely egészségüket, életüket is veszélyeztetheti. Mindez nem keverendő össze azzal, ha valaki szeretné elérni ideális testsúlyát. És mégis, úgy tűnik, jó stratégia anorexiások fotóival, irreális fogyási ígéretekkel sokkolni: biztosan van egy olyan fogyasztói csoport, akinek ez a vonzó.
Érdemes egy kicsit foglalkozni a már idézett oldallal más szempontból is, ugyanis a szöveg hemzseg a csúsztatásokban és hazugságokban:
- Egészségügyi Minisztérium 2010 óta nem létezik, jelenleg az egészségügy az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozik. Ebből követezően az elmúlt 6 évben figyelmeztetést sem adhatott ki. A pektinnel kapcsolatban pedig semmilyen minisztérium nem adott ki figyelmeztetést.
- Ezek után talán azon sem lepődnek meg, hogy Dietetikusok Országos Szervezete sem létezik. Így "természetesen" nem is végeztek kutatásokat a pektin fogyasztó hatásáról.
- Úgy tűnik, hogy az a Dr. Vasvári István is csak egy fantom, akinek neve és fotója (bizalomgerjesztésül?) a honlapon szerepel. Valamikor a Széchenyi István főiskolán dolgozott egy ilyen nevű docens, de ma már az említett intézmény sem létezik (ezen a néven), s a Széchenyi István Egyetem telefonkönyvében ilyen nevű ember nem található.
- Az sem igaz (természetesen), hogy "ha reggelire megeszel 2 tojás sárgáját, garantáltan 1-2 kg-t adsz le a nap során" - pedig sokan örülnének neki...
- Az sem igaz, hogy "a pektin (...) segítségével 20 kilónál is több felesleg adható le havonta." A pektin egy poliszacharidszármazék (heteropoliszacharid), amely számos zöldségben (pl. sárgarépa), gyümölcsben (alma, körte) megtalálható. Víz jelenlétében megduzzad, kocsonyaszerű anyagot képez. Enyhe hasmenésellenes és hashajtó hatása van (híg hasmenésben előbbi, székrekedésben, nagy mennyiségű vízzel fogyasztva utóbbi). Az élelmiszeriparban zselésítő- és sürítőszerként alkalmazzák. Jelentősebb testsúlycsökkentő hatása nincs, fogyasztása teljesen biztonságos.
Két eset lehetséges: vagy valóban pektin van abban a termékben, amely az oldalon található linkre kattintva megrendelhető (ez esetben ne várjunk jelentős fogyasztó hatást), vagy pedig valóban fogyaszt. És ekkor el is értünk oda, ami miatt érdemes komolyan venni az oldalon forgalmazott "pektint". Az oldalon ilyeneket is olvashatunk:
Az orvosokat megrázta a drasztikus fogyás szemmel követése, (...) a kezdeti ámulatot az aggodalom követte. A fogyási tervet követő nők elvesztették az irányítást az étkezési szokásaik felett. (...) Még a normális étrendhez való visszatérés után is egyre csak fogytak. (...) Az ajánlott mennyiség meghaladása komolyan érintheti az egészséget.
Ha a termék tényleg havi 20-25 kiló leadását is elősegítheti, joggal tarthatunk attól, hogy komoly mellékhatásai vannak. Csakhogy ez már nem a pektinhez köthető... Sajnos, az illegális fogyasztószerek között némely készítmény (a címkén fel nem tüntetett) gyógyszerhatóanyagokat (pl. szibutramin, fentermin) tartalmaz, amelyek ugyan valóban fogyasztó hatásúak lehetnek, de komoly szív-érrendszeri kockázatot jelent fogyasztásuk. Nem véletlen, hogy ezeket a gyógyszereket hazánkban évekkel ezelőtt betiltották. Sajnos, ez a veszély nem elméleti: a Szegedi Tudományegyetem Farmakognózai Intézetében működő munkacsoportunk az elmúlt években több ilyen hamisított fogyasztószert azonosított a hazai piacon.
Tulajdonképpen mindegy, hogy mi a termék neve (pektin, csodakaktusz, vagy bármi más), ha drasztikus hatást tapasztalunk egy természetesnek mondott fogyasztószertől, gyanakodjunk, hogy hatása hátterében illegálisan felhasznált szintetikus gyógyszerhatóanyag áll. Ha ilyen termékkel találkoznak, különösen, ha mellékhatásokat (pl. idegesség, szívdobogásérzés, magas vérnyomás) is tapasztalnak az alkalmazás során, értesítsék a területileg illetékes kormányhivatalt. Az hamisított szert gyártó, forgalmazó vállalkozás gyógyszerhamisítást követ el, amellyel veszélyezteti a fogyasztók egészségét és életét.
Címkék: fogyasztószer pektin
11 komment