bolha a fülben
A fülfájás elég kellemetlen - és akkor nagyon enyhén fogalmaztam. Az enyhülés reményében ilyenkor az ember bármire képes, s ha bolhát nem is, sok minden mást bedug a fülébe, ha kínjában az interneten keresgélve erre kap tanácsot.
Sajnos, van az internetnek néhány bugyra, amelyet jobb lenne messzire elkerülni, ha gyógyulásunk vagy egészségünk megőrzése céljából keresgélünk a neten. A Blikk és a Kiskegyed a maguk műfajában biztosan kiváló orgánumok, de megbízható szakmai tanácsokat náluk nem érdemes keresni. És ha a két gigász összefog, a helyzet nem javul - legalábbis ezt példázza az az írás, amelyet a kiskegyed.blikk.hu-n talált egyik olvasónk.
Ez a hagymafajta (fokhagyma) csodaszerként hat megfázás esetén! Kéntartalmú hatóanyagai miatt antibakteriális és fertőtlenítő hatása is van. A legjobban nyersen fogyasztva, de kiválóan hat akkor is, ha a fülünkbe dugunk egy gerezdet.
Hámozzuk meg, és mint egy füldugót, tegyük óvatosan a fülkagylónkba. Vigyázzunk, hogy ne tuszkoljuk túl mélyre, és hagyjuk legalább 30 percig hatni, de a legjobb, ha egész éjszaka benn tartjuk a fülünkben. Akit ilyen formában zavar, beletekerheti a gerezdet egy kis konyhai törlőpapírdarabkába. Fontos, hogy a fokhagyma leve és az illóolajok eljussanak a dobhártyáig, hogy kellőképpen kifejthessék gyógyító hatásukat.Állítólag még kezdődő középfülgyulladás esetében is segíthet a módszer. Alternatív megoldásként kipréselhetjük a foghagyma levét, egy darab vattára csepegtetjük, majd ezt dugjuk a fülünkbe. A módszer azért hat a szakértők szerint, mert a fokhagymában lévő C- és B6-vitamin, a kálium és a kalcium serkenti az immunrendszert, és a szervezet öngyógyító ereje legyőzi a meghűlést okozó vírusokat és baktériumokat. Ha két nap után sem segítenek a házi gyógymódok, akkor ne kísérletezzünk tovább, forduljunk feltétlenül szakemberhez.
Naszóval. A helyzet az, hogy a fokhagyma tényleg fontos gyógynövény, de elsősorban szív-érrendszeri hatásai, koleszterinszintet mérséklő aktivitása miatt alkalmazzák a gyógyászatban. Valóban van kórokozó-ellenes hatása is, azonban ez elsősorban helyileg alakul ki, és nem is minden kórokozó ellen hat. Ha a betegséget okozó baktériumok bejutottak a véráramba, és a szövetekig eljutva okoznak fertőzést, gyulladást, a fokhagymától nem várható biztos javulás. Nagyon sok, szintén antibakteriális hatású növénnyel együtt a bőrön, szájüregben képesek gátolni a kórokozók szaporodását vagy elpusztítják azokat, de ez egy komolyabb fertőzés esetén nem elegendő.
A középfülgyulladás pedig tipikusan olyan betegség, amelynél a helyi, külsőleges antibakteriális kezelés nem elegendő, olyan szerekre van szükség, amelyek csökkentik a gyulladást (a fokhagyma nem csökkenti) és - ha indokolt a kórokozók ellen is alkalmazni valamit - biztosan elpusztítják a szövetekben szaporodó baktériumokat (a fokhagyma erre sem képes).
Ha viszont fülbe dugjuk, még baj is lehet belőle. Bár a fenti írás szerzője tesz néhány felelősséghárító próbálkozást ("állítólag", "szakemberek szerint", "ne tuszkoljuk túl mélyre", "forduljunk szakemberhez"), legyen világos: kifejezetten felelőtlen, veszélyes tanácsokat osztogat. A következményekkel viszont nem ő, hanem azok a fül-orr-gégészek szembesülnek, akikhez a kezeletlen, elhanyagolt középfülgyulladással és/vagy a fülükbe ragadt fokhagymával fordulnak a betegek. Mert ha már az internet sem segít, a betegek végül náluk kötnek ki... Dr. Bella Zsolt fül-orr-gégész szakorvos szerint a házi próbálkozásoknak több a kára, mint a haszna:
Bolha a fülben… Vagy ha nem is bolha, de kövirózsa, vöröshagyma főzött vagy nyers leve, paradicsomlé, foghagyma gerezd, és sorolhatnám tovább a betegek fantáziája és a népi bölcsesség adta gyógymódok tárházát. Ezek a „csodaszerek” általában anyáról-leányra szálnak (mégiscsak a nők a családok házi gyógyító felelősei). Jobb esetben csak gyors segítségként, az orvosi vizitig kivárandó 1-2 nap alatt, de máskor hosszú hetekig, fogat összeszorítva és az családi szájhagyományban bízva, szenvedve, de kitartóan. Duzzanat- ill. gyulladáscsökkentő hatásuk révén olykor csekély, de mégis enyhítő gyógyhatásuk észlelhető. Alkalmazásuk azonban nem veszélytelen, sőt. Az idegen anyagok, tárgyak (pl. fokhagyma) fülbe dugdosása a hallójárat és a dobhártya fájdalmas és lassan gyógyuló sérülését, halláspanaszokat okozhat. A növényi savak kimarhatják a hallójárat hámját, lassan gyógyuló fekélyeket, sebeket, hegesedéseket okozva. Ezen kétes hatású házi patikai tanácsok kerülendők. Ismert hatóanyagú és összetételű cseppek, kenőcsök alkalmazása jóval kiszámíthatóbb, biztonságosabb és hatékonyabb.
Remélem, ennek ismeretében kevesebben lesznek, akik a gyógyulás reményében tücsköt-bogarat dugdosnak a fülükbe. S az is jó lenne, ha a gyógyulással kapcsolatos tanácsokat nem névtelen szerzők bulvároldalakon megjelenő írásaiból szereznénk be. De ez egy hosszabb történet....
6 komment