a helyzet súlyossá vált, és egyre fokozódik...
A minap a kezembe kerül a Magyar Orvosi Kamara hivatalos folyóirata, az Orvosok Lapja. Amikor átlapoztam az újságot, a 16. oldalon megakadt a szemem egy piros alapon fehér betűkkel nyomtatott "Tisztelt Olvasóink!" kezdetű íráson. A szerkesztői vagy vezércikkek általában nem az újság közepén, hanem az elején szoktak megjelenni, ezért sejtettem, hogy érdekes témáról lehet szó abban a pár sorban. Nem tévedtem.
A lap szerkesztője valószínűleg azért ragadott tollat, hogy "megmagyarázza" a következő 4 oldalon közölt írást: egy interjút egy homeopata orvossal. Az interjúra itt nem is reflektálnék - ha valaki olvasott már homeopata orvossal készült beszélgetést, az úgyis tudja, miről van szó benne (csak a szokásos sablonos válaszok a homeopátia védelmében, különösebb meggyőző erő nélkül). Némileg meglepett, az az, hogy az interjút készítő ahelyett, hogy releváns, a lényegre irányuló kérdéseket tett volna fel, tulajdonképpen "alákérdezett", azaz segített az interjúalanynak, hogy kifejthesse álláspontját- ezt hívják mikrofonállvány-attitűdnek. De térjünk vissza az olvasókat megszólító szerkesztői íráshoz. Ebből megtudhatjuk, hogy az elmúlt években
"számos olyan tevékenység, eljárás, termék jelent meg, amely az orvosi tudás nyújtotta garanciák és szakmai ellenőrzés nélkül kínál a lakosságának, a betegeknek "alternatívát" és (...) a helyzet napjainkra olyan súlyossá vált, hogy ezek ellen fel kell lépni".
Helyes. Egyetértek. Elkezdtem kutatni az emlékeimben: volt-e az elmúlt években akár egyetlen alkalom is, amikor az Orvosi Kamara nyilvánosan fellépett ilyen esetben? Sajnos, semmi nem jutott eszembe... De olvassunk tovább:
"Nagyon világosan szeretnénk azonban kijelenteni, hogy a "front" nem az orvosok között húzódik. Az orvosok által, a szakmai és etikai felelősség mellett végzett, engedélyezett tevékenységek ugyan képezhetik szakmai viták tárgyát, de amíg a szabályok nem változnak, törvényes eljárásnak tekintendők. (...) Az orvosi diploma nélkül, az orvosi felelősség megkerülésével folytatott tevékenységet tartjuk szükségesnek korlátozni, mert ezek a magyar lakosság számára veszélyesek".
Na itt álljunk meg egy szóra. Megpróbálom értelmezni a fentieket. Az orvos minden olyan módszert, szert alkalmazhat, amit a törvény megenged vagy nem tilt. OK. Egyébként arra is meglenne a joga, lehetősége, hogy ne alkalmazzon olyan legális módszereket, amelyekkel nem ért egyet, például mert nincs meggyőződve a hatásosságáról (az Orvosi Kamara Etikai Kódexe szerint: "Etikailag nem kifogásolható, ha az orvos szakmai vagy erkölcsi meggyőződése miatt - a jogszabályok keretei között - nem vállal és nem végez bizonyos kezeléseket"). Sőt, továbbmegyek: a Kamara azt is megtehetné, hogy állást foglaljon olyan módszerekkel kapcsolatban (szemben), amelyekkel nem ért egyet. Mivel az elmúlt 25 évben nem sok ilyen állásfoglalást olvastam, valószínűleg nincs véleményük arról a sok vitatott (alternatív, de legális) módszerről, amelyet az orvosok alkalmaznak. Vagy ha van véleményük, azt valamiért jól titkolják.
Van egy nagyon elcsépelt, és eredeti jelentéséből általában kifordítva használt kifejezés: az írástudók árulása. Bár az eredendő árulás mással volt kapcsolatos, az írástudók újra és újra elárulják azokat, akikért felelősséggel tartoznának. Például akkor, amikor egy egészségügyi szakember, aki sok évet tanul arról, hogy mivel gyógyíthat leghatékonyabban, ezt a tudást igénytelenségből, lustaságból vagy érdekből félreteszi, és nem foglal állást - vagy éppenséggel pont az ellenkezőjét mondja annak, amire képesítése felhatalmazná.
Ugyanilyen árulás az is, amikor a valódi problémák helyett ál-(vagy kevésbé lényeges) problémákkal foglalkozva terelik el a nagyközönség figyelmét. Mert ugyan igaz, hogy ezerszámra vannak sarlatánok, akik orvosi diploma nélkül "gyógyítják", helyesebben kábítják a népet, szerintem veszélyesebbek azok, akik ugyanezt doktorként teszik. Mert ők, azon kívül, hogy nem a legmegfelelőbb gyógymódot nyújtják a betegnek, titulusukkal, rangjukkal még hitelesítik is a kóklerséget, a betegek megtévesztését. Épp ezért az lenne a leglényegesebb, hogy a "csodadoktorok" először a kollégák között szűnjenek meg tevékenykedni. Sajnos, nincsenek jelek arra, hogy ez a belső tisztulás megindult volna: a vízprogramozó doktornőtől a védőoltások ellen prédikáló orvoson át a bóvli termékeket a betegekre tukmáló kollégák sokan vannak, akik lejáratják a tisztességes szakemberek becsületét. Ők évek, évtizedek óta köztünk vannak, de az Orvosi Kamara eddig csendben volt. "A helyzet napjainkra olyan súlyossá vált, hogy ezek ellen fel kell lépni" - mondják most. Ha sokat mondogatják, talán tényleg elhiszik. S talán akkor egyszer majd eljön a cselekvés ideje is.
8 komment