esemény utáni fogalmazásgátló
A manipuláció művészetének módjait, szintjeit naponta élesben tanulmányozhatjuk (reklámok, közélet stb.). A manipulátorok csapatának fontos csoportját képezik az újságírók, akik eredeti feladatukat félreértelmezve gyakran nem a hiteles tájékoztatás, hanem a hangulatkeltés, manipuláció szolgálatába állítják tollukat, klaviatúrájukat. Persze az olvasóközönséget félrevezető, manipuláló írások egy része nem szándékosan manipulatív, egyszerűen csak a szerző tájékozatlan... Ha saját szakmámmal kapcsolatban olvasok ilyen cikket, gyakran jut eszembe: bárcsak felfedezné valaki az esemény utáni sürgősségi fogalmazásgátló tablettát, hogy az ilyen írások nyom nélkül eltűnjenek a papírról és az internet emlékezetéből! De sajnos, ilyen még nincs...
Az utóbbi idők egyik leginkább manipulatív írását a fogamzásgátlás témájában olvastam. Ahhoz képest, hogy a cím szakmai jellegű tartalmat sejtet
6 éve bevezették az ingyenes fogamzásgátlást. Ez lett az eredménye…
már az első bekezdésben a pokol kénköves bugyrainak idézésével hangolja az olvasókat a szerző...
A cikk első részében arról olvashatunk, hogy miután Colorado államban
ingyenesen kezdték osztani a fogamzásgátlót, főleg a szegényeknek és a tiniknek,
a tinédzserkori terhességek és az abortuszok száma jelentősen csökkent.
Azzal most ne foglalkozzunk, hogy korrekt hivatkozás (forrásmegjelölés) nélkül úgy idézi az egyik amerikai megszólalót a szerző, mintha neki nyilatkozott volna (vajon?), és a "drogos terhes tinik menekülnek a házas melegek hordáinak" említésével való hangulatkeltést is ugorgyuk át, mert ennél sokkal komolyabb manipuláció áldozatai lehetünk, ha nem figyelünk: a hazai tindzserkori szülések statisztikáit említve a cikkíró cselesen átvezet az esemény utáni, sürgősségi fogamzásgátlók problematikájára, így:
A magyar kormány – végtelen bölcsességről tanúbizonyságot téve – idén januárban, szembemenve az Európai Bizottság rendelkezéseivel, vénykötelessé tette a sürgősségi, esemény után 72 órán belül alkalmazható fogamzásgátlót, azért mert csak betegbiztonsági szempontokra hivatkozva.
Még fokozható:
Ebből kiindulva feltételezzük, hogy az idei statisztika még a tavalyinál is gyászosabb lesz.
Mi a probléma ezzel az írással, miért mondom, hogy manipulatív?
- egy szigorúan szakmai-etikai alapon megítélhető kérdésbe belekeveri a hazai aktuálpolitikát, ezzel eleve lehetetlenné teszi a téma objektív tárgyalását
- a prekoncepciónak megfelelően előre "megjósolja" a statisztikák alakulását
- ÉS ami a leglényegesebb: elegyíti a fogamzásgátlók ingyenes hozzáférésének biztosítását az esemény utáni tabletták vénykötelességének kérdésével.
Az első két pontot most hagyjuk, foglalkozzunk a harmadikkal. A nemkívánt terhességek megakadályozásának számos módja van, az egyik "legkényelmesebb" opció a hormontartalmú orális (szájon át alkalmazható) fogamzásgátlók szedése. Ezek jellemzően két ösztrogén és progeszteron hatású hormonszármazékot tartalmaznak kombináltan, melyek révén a tabletták "átprogramozzák" a női nemi ciklust, és meggátolják a peteérést, így a teherbeesést is. A tablettákat ciklikusan kell szedni, 21-24 hormontartalmú tabletta után 7-4 "üres" (hormonmentes) tabletta következik, vagy egyszerűen egy hétig nem kell bevenni semmit. Ilyenkor jelentkezik az ún. megvonásos vérzés, ami a menstruációtól abban különbözik, hogy a távozó váladék nem tartalmaz petesejtet. Bár úgy tűnhet, hogy a fogamzásgátlót szedő nőknek nagyon szabályos menstruációs ciklusa van, fontos tisztázni: ők tulajdonképpen nem menstruálnak, a gyógyszer szedése alatt (akár évekig) szünetel a ciklusuk.
A fogamzásgátlásnak egyébként számos egyéb módszere is létezik, de biztonságossági (a teherbe esés valószínűsége nagyon kicsi) és "kényelmi okokból" a tablettaszedés az egyik legnépszerűbb. Arról most ne beszéljünk, hogy a "kényelem" árát a nők fizetik meg, ugyanis náluk jelentkezhetnek a szedés azonnali vagy hosszú távú mellékhatásai...
De ha mégsem sikerült időben választani a sok rendelkezésre álló módszer közül, és fennáll a nem kívánt teherbeesés veszélye, még mindig van lehetőség az esetleges abortusz elkerülésére. Léteznek ún. esemény utáni tabletták (más néven sürgősségi fogamzásgátlók), amelyeket a védekezés nélküli közösülés után kell bevenni. Ezek jellemzően progesztogén (progeszteron-szerű hatású) hormont, pl. levonorgesztrelt tartalmaznak viszonylag nagy dózisban. Ezt a közösülést követően a lehető legrövidebb időn, lehetőleg 12 órán belül, de legkésőbb 72 órán belül kell bevenni, különben hatástalan. Már létrejött terhesség esetén nem alkalmazható. Hatásának alapja a peteérés vagy a megtermékenyülés meggátlása; a létrejövő terhességek kb. 85%-át lehet megelőzni szedésével.
Az ingyengyógyszerek osztogatása nemcsak üzenetnek lenne rossz, de veszélyes is (egyébként meg: ingyenebéd nincs...). Ha a fogamzásgátlókat ingyen osztogatnák, elképzelhető, hogy a nemkívánatos terhességgel, abortusszal kapcsolatos mutatók javulnának, de hosszú távon nagyon romboló hatása van, ha egy komoly hatású, mellékhatásprofilú anyag korlátozás nélkül kerül a betegekhez. Az ingyenesség túlfogyasztáshoz, a fogyasztásból adódó rizikók növekedéséhez vezethet. A korlátlan (vény nélküli) hozzáférés pedig a "veszélyérzet" csökkenését, az indokolatlan alkalmazást generálja. Így egyáltalán nem tartom szerencsétlennek a hazai gyakorlatot, hogy a fogamzásgátló gyógyszerekhez pénzért, orvosi vény ellenében lehet hozzájutni. Még szerencsésebb lenne, ha a vényírást mindig a beteg részletes tájékoztatása és vizsgálata előzné meg..
És hogy jó-e az, hogy a sürgősségi fogamzásgátló nálunk, Európa néhány más országával ellentétben vényköteles? Szerintem igen, ugyanis ilyen dózisú levonorgesztrel (kb. 10-szer annyi van a sürgősségi fogamzásgátlóban, mint egy kombinált fogamzásgátlóban) rendszeres alkalmazásának következményei nehezen felmérhetőek. Úgy tűnik, hogy az alkalmankénti (ritka) használat kockázatai nem jelentősek, azzal kapcsolatban viszont nincsenek adatok, hogy mi történik akkor, ha valaki rutinszerűen, más védekezés helyett alkalmazza ezt a teherbeesés megakadályozására? Sajnos, a hazai egészségkultúra szintjét (ezzel szembesülhetünk itt) figyelembe véve egyáltalán nem alaptalan az aggodalom. Az ingyenes fogamzásgátlókért, a vény nélkül beszerezhető esemény utáni tablettákért folyó küzdelem számos etikai-erkölcsi kérdést is felvethet, de jelenleg a szakmai szempontok felülírják az egyéni szabadságjogokból levezetett igények jelentőségét. Ha mégis szükség van a készítményre, az orvos javaslatára beszerezhető - bár egyesek részéről nagy a jajveszékelés, ne feledjük: nem betiltották, csak (szakmai mérlegelés alapján) továbbra is vénykötelesek maradtak a sürgősségi fogamzásgátlók.
Címkék: hormon fogamzásgátlás
11 komment