mitől bio a biokozmetikum?
Az Európai Unió területén, így hazánkban is szigorú előírások, jogszabályok rögzítik a biogazdálkodás feltételeit. Az így termesztett növényekből, illetve tenyésztett állatokból készült élelmiszerek csak akkor kaphatják meg a „bio” jelölést, ha a gazdálkodók a jogszabályok betartásával állították elő azokat és ezt egy állami hatósági kontrollja alatt álló ellenőrző szervezet is igazolta. Ugyanakkor nincs egységes szabályozás a biokozmetikumok előállítására vonatkozóan, ami táptalaja a „bio” és „öko” címkézéssel való visszaélésnek. Előfordulhat, hogy olyan natúr-kozmetikumokat is „bio” jelöléssel látnak el, amelyeknél csupán egy-egy összetevő származik olyan ökológiai gazdálkodásból, amely megfelel az „EU bio rendeletnek”.
A biokozmetikumok növényi, illetve állati eredetű összetevők mindegyikének olyan ökogazdálkodásokból kell származnia, amelyeknél nem használnak műtrágyát, növényvédő- és rovarírtószert, hormonokat, növekedésszabályozókat, illetve takarmány-kiegészítőket. A nyersanyagok feldolgozása során tilos felhasználni bizonyos anyagokat, például ásványi olajokat, szerves oldószereket (benzol, propilén-glikol, butilén-glikol, hexán), nem bio állati eredetű glicerint, kőolaj származékokat, bizonyos alumínium vegyületeket, meghatározott felületaktív anyagokat (pl.: alkil-szulfátok) illetve ízfokozókat. Továbbá tilos az ionizáló sugárzás felhasználása.
Ezen szigorú előírások betartása mellett nehéz és nagyon összetett szakmai feladat megalkotni olyan biokozmetikumot, amely a felhasználhatóság és technológiai szempontból (stabilitás, formulálás) is ideális.
De akkor hogyan is győződhetünk meg arról, hogy a termék tényleg „bio”?
A Németországból származó termékeken az ellenőrzött bio minőséget tanúsító emblémát akkor tüntetheti fel a gyártó, ha betartja a BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen, magyarul Német Ipari és Kereskedelmi Vállalkozások Szövetsége) natúrkozmetikumokra vonatkozó előírásait. Ez hasonló a hazai biominősítési rendszerhez, ami nem meglepő, mivel a magyarországi minősítési szisztémát az Európa más részein alkalmazott gyakorlatok figyelembe vételével, ám egy annál szigorúbb, precízebb osztályozási rendszert alakítottak ki: Magyarországon a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.- a gyártók vagy forgalmazók kérésére - minősíti a biokozmetikumokat a következőképpen:
- "…termék x %-a ökológiai eredetű" jelölés csak akkor alkalmazható, ha a terméket alkotó összetevők legalább 70%-a ellenőrzött, tanúsított ökológiai gazdálkodásból származik, és persze az előírásrendszer összes többi szabályát betartották.
- Amennyiben az ökológiai eredetű alkotók aránya meghaladja a 95%-ot, akkor jelölhető a termék "ökológiai vagy bio kozmetikumnak", vagyis akkor a nevében szerepelhet, hogy "bio", például "bioarckrém", vagy "biomasszázsolaj" stb.
Felvetődött bennünk a kérdés, hogy ha nincs jogi szabályozás a kozmetikumok bio minősítésére, akkor mi biztosítja, hogy egy termék, amely bioként kapható az üzletekben, ténylegesen megfelel-e a minősítés feltételeinek és a gyártó által feltüntetett összetételnek? Garanciát jelent a termék címkéjén lévő tanúsító embléma? És mi a helyzet azokkal a termékekkel, amelyek nincsenek ellátva minősítő pecséttel? Vizsgálják-e rutinszerűen (laboratóriumban) ezen biokozmetikumok összetételét? Foglalkozik-e valamilyen szervezet például a növényvédőszerek maradványainak kimutatásával a kozmetikumokból? Ezekre a kérdésekre kerestük a feleletet, amikor levelet küldtünk a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.-nek, de sajnos a mai napig nem kaptunk választ.
Címkék: bio kozmetikum biokontroll biokozmetikum bdih
32 komment